Bauhaus to jeden z najbardziej istotnych i kontrowersyjnych trendów współczesnej architektury. Nurt minimalizmu, który zafascynowany zmianami związanymi z industrializacją i urbanizacją wpływa na kształt przedwojennej, niemieckiej architekturze w takich miastach jak Weimar czy Dessau. Architektura zorientowana na funkcję. Hołd idei oddaje planowane muzeum. Fundacja Bauhaus wyłoniła, aż dwóch zwycięzców projektu budynku, który zlakalizowano w kojarzącym rzeczonym nurtem architektury, Dessau.

Studia architektoniczne, które wygrały konkurs na projekt Muzeum Bauhasu to Gonzalez Hinz Zabala z Barcelony i Young and Ayata z Nowego Jorku.

W obiekcie znajdzie się 40 000 eksponatów. Budynek zostanie oddany na stulecie fundacji, które ma miejsce w 2019 roku.

Architekci z Nowego Jorku zaproponowali wizję kompleksu, którego elementy umieszczono szeregowo. Według opinii jury to otwarty kolektyw, zawarty w przestrzeni miejskiej. Projekt wpisuje się w nowe trendy architektury XXI wieku. To idea, która stanowi rewolucję w architekturze, na miarę nurtu Bauhaus.

Katalończycy stworzyli obiekt, który kształtem przypomina most. Funkcjonalne wnętrze stworzono, aby zaprezentować niezwykle bogatą ekspozycję, związaną ze stylem Bauhaus. Zdaniem jury to koncept, który łączy życie miejskie, z przyrodą lokalnego parku. Wizja, która z całą pewnością przyciągnie do budynku licznych turystów i fascynatów współczesnej architektury. Szklana, transparentna powłoka muzeum niesie skojarzenia z wolnością. Projekt stanowi hołd dla idei kreatywności i zachęca do społecznych interakcji. Który z budynków podoba się Państwu bardziej ?