Praskie studio architektoniczne FAM zaprezentowało oryginalny projekt domku letniskowego, pozostającego w doskonałej harmonii z otaczającym go, leśnym otoczeniem. Budynek został wybudowany nad jeziorem Machy, w północnych Czechach. Konstrukcja posiada specjalny, składany parawan, który otwiera przestrzeń domu na taflę pobliskiego jeziora.

Prosta, drewniana konstrukcja współgra z naturą. Architektom zależało na jak najmniejszej ingerencji w otaczającą przyrodę. Bezpośrednie dojście do jeziora i okalający domek las stwarzają miejsce do odpoczynku.

Budynek został zbudowany z drewnianych paneli. Zastosowanie prefabrykantów pozwoliło zredukować czas budowy do minimum. Lekka konstrukcja z prostych sosnowych listew wpisuje się w nurt nowoczesnej ekologii. Część ścian całkowicie oszklono, by zwiększyć przestrzeń w środku i wyeksponować widok na bajeczne jezioro.

Architekci zadbali o maksymalne wykorzystanie powierzchni domu. Na antresoli znajduje się wygodna sypialnia, na parterze – duży salon i otwarta kuchnia. Projektanci pomyśleli również o detalach – w ścianach domu zamontowano praktyczne przechowalnie. Obok domku wybudowano małą szopę do przechowywania sprzętu sportowego i rzeczy niezbędnych do zajęć na świeżym powietrzu. Estetyczny, nowoczesny budynek jest dzięki temu równocześnie bardzo funkcjonalny.