Finlandia to kraj, który nie przestaje nas zaskakiwać. Przypomnijmy, Finowie to pragmatyczny naród, który w trakcie wojny skutecznie opierał się inwazji sowieckiej. Współcześnie północni bracia Węgrów konkurują nie tylko skuteczną organizacją. Ich domeną stał się design i nowe technologie. Finlandia to miejsce, w którym projekty nowych telefonów NOKIA tworzy się podczas burzliwych sesji na saunie. Moim marzeniem jest przeniesienie tego ducha pragmatyzmu na terytorium Rzeczypospolitej. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że Finowie są europejskimi liderami w zakresie edukacji i najlepszymi kierowcami kontynentu.

Prezentujemy przykład architektury miejskiej, która pochodzi z zagłębia nowych technologii tego północnego kraju. Mowa o niewielkim mieście SEINÄJOKI, które co ciekawe jest miastem partnerskim polskiego Koszalina.

To miejska biblioteka, której projekt stworzył zespół architektów z pracowni JKMM.

Biblioteka w fińskim mieście SEINÄJOKI to przestrzeń, która w murach nowoczesnego, minimalistycznego i designerskiego obiektu kryje niezwykłe zbiory historyczne. To książki i inne elementy lokalnej kultury, które postanowiono przechowywać i udostępniać mieszkańcom.

Zdaniem architektów odpowiedzialnych za projekt, współczesna biblioteka, aby spełnić funkcję przyciągania mieszkańców, musi oferować unikalne doświadczenie. Pełno tu przestrzeni i światła. To cecha generalna wyróżniająca skandynawski design Tym razem sięgnęła swoistego zenitu.

Obiekt sąsiaduje z lokalnym centrum handlowym, zwanym Civic Center Plaza i budynkiem teatru. Budynki harmonizują ze sobą, tworząc spójną i wspólną dla wszystkich mieszkańców przestrzeń. Całość uzupełnia subtelne oświetlenie. Biblioteka jest ogrzewana przy pomocy innowacyjnych systemów odzyskiwania ciepła. Warto wybrać się w designerską podróż do Finlandii. To rekomendacja dla większości Polaków, którym należy przeformatować poczucie estetyki.