Guggenheim to więcej niż muzeum czy centrum kultury. To przestrzeń, która ożywia miasta i tworzy ich unikalną wartość. Najnowsze centrum Guggenheim powstanie w Helsinkach.

Autorem projektu, który został wybrany do realizacji są architekci z paryskiego studia Moreau Kusunoki.

Ich projekt to budynki, które wpisują się w tkankę miejską północnej metropolii.

Architektura budynku pokryta zwęglonym drewnem nawiązuje do lokalnej tradycji. Tego typu domy spotkamy w Finlandii. Ich struktura chroni przed ogniem i gwarantuje zabezpieczenie wobec licznych żywiołów obecnych w kraju, który obdarował świat legendarnymi telefonami komórkowymi Nokia i kulturą saunowania.

Guggenheim Helsinki wpisuje się w dynamiczną tkankę miejską tworząc nową, istotną dla rozwoju miasta wartość kulturową i architektoniczną.

Sieć pawilonów integruje 45 metrowa wieża widokowa, w której znajdziemy liczne obiekty promujące kulturę i miasto oraz designerską restaurację.

Budynek to również przestrzeń wystawiennicza i tereny zewnętrzne wspierające społeczność mieszkańców Helsinek.

Sufity skonstruowano tak, aby dostarczyć jak najwięcej światła. Finowie są spragnieni słońca jeszcze bardziej niż Polacy.

Obiekt, który tworzy najnowsze trendy w architekturze. Nawiązuje do lokalnej tradycji, czerpie z fińskiej kultury i integruje społeczność mieszkańców Helsinek. To również niezwykła atrakcja turystyczna, która przyciągnie liczne grono turystów. Helsinki wpisują się na listę najbardziej atrakcyjnych nowych metropolii, które wyróżnia przyjazne podejście do ludzi i architektura, która łączy i zachęca do aktywności, nie przejawiając żadnych cech totalitarnych czy kompleksów wielkości. Doskonały projekt na miarę XXI wieku.