Zakładanie trawnika – cena za m2. Od czego zależy?

Co jasne, sposoby na założenie trawnika są w zasadzie dwa.

  • Wyhodowanie własnej trawy.
  • Skorzystanie z trawy w rolkach.

Oczywiście cena trawy rolowanej jest wyższa niż w przypadku zakupu samych nasion. W praktyce jednak w naszych warunkach klimatycznych samodzielne uzyskanie solidnej i wytrzymałej darni jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Wymaga ono też sporych wydatków na sprzęt oraz przede wszystkim, zaakceptowania długiego czasu oczekiwania na ostateczny efekt. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakładanie trawnika opartego o już gotową trawę. W tym przypadku na końcową cenę za metr wpływa oczywiście jej jakość oraz fakt, czy firma ma tylko dostarczyć materiał, czy również zadbać o jego odpowiednie położenie.

Trawa z rolki – cena za m2

Główny koszt założenia trawnika to przede wszystkim sama cena trawy z rolki, która z reguły wynosi ok. 10-12 zł za metr kwadratowy. Jak już wspomnieliśmy, zależy ona w dużym stopniu od jej jakości, odmiany oraz przewidywanego sposobu użytkowania. Obciążenie murawy ułożonej przed domem będzie zupełnie inne, niż tej, która ma służyć do rekreacji. Jeśli więc zależy nam na wysokiej jakości produkcie, to z pewnością nie powinniśmy specjalnie oszczędzać. W przypadku wielu firm koszt trawy z rolki jest też uzależniony od ilości zakupionej darni, co łatwo można wyśledzić w cennikach, w których różnice mogą wynieść nawet 3-4 zł za m2. Dzięki temu zakładanie trawnika o większej powierzchni jest stosunkowo tańsze niż w przypadku niewielkich ogrodów.

Zakup trawy, zakładanie trawnika, nawożenie – całościowy koszt założenia trawnika

Niestety Cena trawnika z rolki nie ogranicza się do samego kosztu zakupu. To także szereg innych wydatków, które wpływają na ostateczny efekt. Do najważniejszych z nich należą:

  • Ułożenia trawy – zadanie to można zlecić firmie lub też wykonać samemu. W tym drugim przypadku trzeba jednak pamiętać o cenie dodatkowych narzędzi.
  • Codzienne utrzymanie – czyli koszenie, wałowanie, nawożenie oraz pielęgnacja sezonowa. Możemy powierzyć to firmie lub wykonać sami, co wiąże się także z zakupem chociażby kosiarki, która może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
  • Woda – niestety regularne podlewanie trawnika w Polsce jest koniecznością.

Koszty zakładania trawnika zależą głównie od rodzaju trawy, kosztu transportu jeśli korzystamy z dowozu, konkretnej ceny usługi położenia trawnika i systemu nawadniającego, jeśli się nań decydujemy. Z pewnością też samodzielna zabawa w ogrodnika jest pozornie tańsza, jednak po zsumowaniu poświęconego czasu i wydatków na sprzęt z reguły okazuje się, że różnica jest niewielka, a efekt – niepewny. Dlatego też zawsze warto zastanowić się, czy najlepszym wyjściem nie będzie zlecenie założenia trawnika firmie takiej, jak Grassland Farms. Pozwoli to na zaoszczędzenie mnóstwa czasu i zagwarantuje, że przydomowy ogród będzie prezentował się doskonale!