To już pewna informacja, że Zaha Hadid została wybrana do zaprojektowania nowego stadionu narodowego w Tokio. Jej zwycięski projekt pokonał propozycje dziesięciu innych międzynarodowych zespołów, między innymi takich jak Sanaa, Populous, UNstudio i Toyo Ito.

Organizatorzy konkursu zaprosili międzynarodowych architektów do przedstawienia projektu odbudowy „Stadionu Narodowego Kasumigaoka", który był gospodarzem Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1964.

Nowy Stadion ma być gotowy w 2018, akurat na czas, aby gościć w 2019 Rugby World Cup. Jeżeli Japonia zostanie wybrana na gospodarza Igrzysk Olimpijskich w 2020, nowy stadion będzie głównym obiektem zawodów.

Stadion Narodowy będzie mógł pomieścić 80.000 widzów. Będzie startował do organizowania takich imprez jak Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej czy Lekkiej Atletyce, a także idealnie będzie się nadawał do goszczenia różnego rodzaju imprez kulturalnych i artystycznych.

Przewidywany koszt projektu szacowany jest na około 130 mld jenów (1,62 mld USD).

Uważamy, że projekt, który stworzyła Zaha Hadid był najlepszy i słusznie wygrał w konkursie. Sami oceńcie, oglądając załączone zdjęcia.