Muzeum Historii Żydów Polskich to nie tylko imponująca, interaktywna ekspozycja, która porusza serce i wyobraźnię, tworząc mosty między tymi, którzy byli najbliżej i oddalili się w sztuczny sposób na dziesiątki lat za sprawą totalitaryzmów.

To również imponująca, minimalistyczna architektura autorstwa Lahdelma & Mahlamäki Architects.

Budynek muzeum zwyciężył w pierwszej edycji prestiżowego, fińskiego konkursu architektonicznego.

Fińskie stowarzyszenie architektów SAFA wyznaczyło sędziego głównego, którym został profesor Sixten Korkman, który wraz z jury przesądził o zwycięstwie warszawskiego muzeum.

Kontrkandydatami do miana prestiżowej fińskiej nagrody były budynki ulokowane w Finlandii, globalnej stolicy minimalistycznego designu i architektury z najwyższej światowej ligi.

Korkmana zachwycił nie tylko obiekt muzeum, ale również jego idea. Idea, która łączy, linkuje, tworzy więzi i mosty.

To muzeum przybliża nam pokojową koegzystencję otwartej, wielokulturowej Polski z Żydami, którzy na setki lat znaleźli tu przyjazne schronienie. POLIN promuje edukację i badania dotyczące kultury Żydów polskich oraz przybliżając ich historię od czasów średniowiecznych aż po współczesność.

Stała ekspozycja znajduje się na powierzchni 5000 metrów kwadratowych. Korkmana zachwyciła powściągliwość i interaktywność projektu. Minimalistyczna architektura nie przytłacza nas, pozwalając dominować istocie miejsca, którym jest kultura i historia społeczności Żydów polskich.

To miejsce, które przenosi Warszawę na miejsce najważniejszych europejskich metropolii. Stolica Polski staje się miejscem, które przyciąga najlepszą architekturą i niezwykłą energią jej mieszkańców.

Sam budynek zachwyca również symbiozą z otoczeniem. Sąsiadujący z nim pomnik Bohaterów Getta nie jest przytłoczony i koresponduje z bryłą budynku.

Powstała niezwykła przestrzeń publiczna, której Warszawie mogą pozazdrościć pozostałe stolice Europy.

Warto dodać, że nagroda Finlandia dla architektury zostaje przyznana za wybitne projekty budynków, które zostały oddane w ciągu ostatnich trzech lat i zawiera w sobie pierwiastek fiński, co oznacza, że albo powstaje w Finlandii, albo jest tworzona przy udziale fińskich architektów. Nagroda podkreśla znaczenie fińskiej architektury i designu.