Architekci z biura projektowego Adrian Smith + Gordon Gill (AS + GG) ujawnili plany dotyczące wieżowca w Shenzhen, który jeśli zostanie zrealizowany, stanie się najwyższym budynkiem w Chinach i jednym z najwyższych na świecie.

Budynek został nazwany „Międzynarodowym Centrum  Shenzhen-Hong Kong” i stanowi część większego planu rozwojowego. "Pełna wdzięku nowa wieża nawiązuje do cech antropomorficznych, stanowiąc nową wzorcową ikonę na północnym zachodzie Shenzhen", mówi zespół projektantów.

Stworzona przez AS+GG jako centralny punkt projektu, wieża wzniesie się na całkowitą wysokość około 700 metrów. Burj Khalifa, najwyższy obecnie budynek świata ma 828 metrów wysokości, podczas gdy najwyższa budowla w Chinach, wieża w Szanghaju, mierzy 632 metry.

Międzynarodowe centrum Shenzen-Hong Kong z pewnością uraczy odwiedzających niezapomnianymi doświadczeniami obserwacyjnymi, ale dostarczy również wiele rozrywki. Budowla będzie zawierała restauracje, klub nocny, SPA oraz basen. Wieczorami sama wieża okaże się pokazem wizualnym, dźwiękowym i świetlnym.

Dzielnica, która uwzględniona jest w projekcie, otacza wieżę i zawiera w sobie pięciogwiazdkowy hotel, bura oraz obiekty konferencyjne w części północno-wschodniej. Natomiast część północno-zachodnia przeznaczona jest dla apartamentowców.

Międzynarodowe Centrum integruje nową sferę publiczną, która oferuje zamknięte przestrzenie do rekreacji i wypoczynku, miejsca turystyczne, a także restauracje.

Teren połączony jest malowniczymi promenadami ze zintegrowanymi elementami wodnymi. W kompleksie znajdziemy dodatkowo centrum transportu publicznego i terminal autobusowy.

Z punktu widzenia ochrony środowiska budynki zostały dostosowane do istniejących warunków środowiskowych i promieniowania słonecznego w celu zwiększenia pasywnej ochrony przed słońcem. Projekt został skonstruowany tak, aby wiatr trafiał w otwarte przestrzenie i stanowił naturalną wentylację.