Moatasem Esmat to architekt odpowiedzialny za projekt Muzeum Przyrodniczego Nexus w Berlinie.


Stolica Niemiec to miasto, które nie przestaje szokować awangardową architekturą na najwyższym poziomie. Ilość nowych budynków najwyższej klasy, którą ulokowano w nowym centrum Europy, zaskakuje i tworzy niezwykle energetyczny charakter tej europejskiej metropolii.


Przegubowy motyw obiektu zdaje się harmonizować z przyrodą i dość spokojnym otoczeniem budynku. Geometryczne bryły stanowią misterną kompozycję na miarę architektonicznych pereł XXI wieku.


Budynek wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. Jest proekologiczny.

Posiada wszelkie niezbędne instalacje, które wspierają oszczędne zarządzanie energią. Warto pamiętać o niemieckiej obsesji na punkcie ekologii, którą wyraża Muzeum Nexus.

Metal miesza się tu z betonem. Dynamiczny charakter budynku przyprawia o zawrót głowy. To obiekt, który będą wielbić fascynaci minimalizmu i surowej formy. Czy doczekamy się podobnej klasy Muzeum w Warszawie ? Czy będziemy zmuszeni do comiesięcznych wyjazdów do Berlina po to, aby czerpać energię i inspirację ? Polski nie stać na architekturę klasy B. Po raz kolejny domagamy się tylko i wyłącznie budynków najwyższej klasy. Architektura to szansa na przyciąganie zamożnych turystów i biznesu. To ostatni moment, żeby Polska postawiła na jakość designu i przestrzeni publicznej.