Osiem budynków, które zaprojektował Frank Lloyd Wright, zostało nominowanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to kolekcja reprezentująca pierwszą na świecie nominację do nowoczesnej architektury ze Stanów Zjednoczonych. 50-letnia kariera amerykańskiego architekta obejmuje rozpoznawalne budynki, takie jak Muzeum Guggenheima, ale także te mniej znane, ale równie znaczące projekty.

Nominacja została skoordynowana przez Frank Lloyd Wright Building Conservancy, prywatną organizację non-profit z Chicago. Nominację zgłoszono do centrum światowego dziedzictwa UNESCO w Paryżu w dniu 20 listopada 2018.  Zostanie poddana przeglądowi na sesji komitetu, która odbędzie się na początku lipca 2019 w Baku w Azerbejdżanie.

Poniżej prezentujemy osiem budynków, które zaprojektował Frank Lloyd Wright, nominowanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

1. Taliesin West

„Taliesin West to spojrzenie na krawędź świata” - powiedział Frank Lloyd Wright w 1943. Budynek położony na pogórzu pustynnym gór Mcdowell w Scottsdale w Arizonie był zimowym domem Wrightów. W dzisiejszych czasach Taliesin West jest siedzibą fundacji Frank Lloyd Wright i szkoły architektury w Taliesin. „Budynek został zbudowany i utrzymywany prawie w całości przez Wrighta i jego uczniów, co czyni go jednym z najbardziej osobistych dzieł architekta”- informuje fundacja FLW.

 

2. Fallingwater

Zbudowana w 1935 „spadająca woda”została okrzyknięta „szczytowym osiągnięciem architekta w architekturze organicznej. Projekt wykonano dla Edgara i Liliane Kaufmann, słynnej pary pittsburskiej, znanej z charakterystycznego poczucia stylu i niebanalnego gustu. Według fundacji FLW, Wright był zdeterminowany, aby strumień był integralną częścią budynku, a nie stanowił jedynie ozdobę pobliskiej okolicy domu.

 

3. Muzeum Solomon R. Guggenheim

W 1943 dyrektorka muzeum Hilla Von Rebay szukała "świątyni dla ducha", w której mieściłaby się kolekcja sztuki nowoczesnej Solomona R. Guggenheima. 16 lat później – po ponad 700 szkicach, wielu spotkaniach, a także śmierci zarówno Guggenheima, jak i Wrighta – muzeum zostało w końcu otwarte. Budynek powszechnie uznano za początek epoki architektury muzealnej.

 

4. Taliesin

Taliesin to dom, studio, szkoła i 800-hektarowe gospodarstwo rolne Franka Lloyda Wrighta. Architekt zbudował konstrukcję na swoim ulubionym wzgórzu w dolinie rzeki Wisconsin, gdzie mieszkali jego walijscy dziadkowie. Wright nazwał dom na cześć walijskiego wieszcza. „Miałem zamiar żyć tam, gdzie będę mógł prowadzić niekonwencjonalne życie” - wyjaśnił artysta. "Wróciłem na to wzgórze w dolinie, bo mój dziadek przede mną wrócił do Ameryki – do miejsca pełnego nadziei”.

 

5. Dom Fredricka C. Robie

Budynek zaprojektowany jako dwa duże prostokąty, płynnie na siebie nachodzące. Długa, pozioma rezydencja została stworzona dla 28-letniego Fredricka i odważnie ustanowiła nową formę domowej architektury: styl prerii.

 

6. Unity Temple

Kiedy uniwersalistyczny kościół w Oak Parku w Illinois został uderzony piorunem i spłonął, poproszono Wrighta o zaprojektowanie jego nowej odsłony. W odpowiedzi architekt zaprojektował dwie oddzielne, wysokie przestrzenie: świątynię jedności (unity temple) -  przeznaczoną do kultu oraz dom jedności (unity house) - przeznaczony do zgromadzeń towarzyskich zboru. Połączony niskim, centralnym holem, plan świątyni jest idealnym kwadratem i tworzy poczucie jedności, pozwalając zgromadzić aż 400 wiernych.

 

7. Dom Herberta i Katherine Jacobs

Usonia - nazwa wywodząca się od Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej - była terminem wymyślonym przez Wrighta, opisującym wizję nowej przystępnej architektury, uwolnionej od europejskich konwencji i dopasowanej do amerykańskiego krajobrazu oraz klimatu. Otwarta aranżacja salonu, jadalni i kuchni została później użyta w domach w stylu rancza, które powstały na powojennych amerykańskich przedmieściach. Podkreśla to historyczne znaczenie budynku.

 

8. Dom Hollyhock

Usytuowany na 36-hektarowym wzgórzu we wschodnim Hollywood, pierwszy i najbardziej znany projekt z zachodniego wybrzeża Wrighta opiera się na stylistycznej kategoryzacji. Różnie opisywany – jako inspiracja kulturą Majów, Azteków, Azjatów, Egipcjan czy jako California Romanza. Klientka, Aline Barnsdall, poprosiła o rezydencję, która miała być pół-domem i pół-ogrodem. Budynek posiada liczne tarasy, kolumnady i pergole, które łączą przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną. Szereg tarasów na dachu wykorzystuje tamtejszy klimat i zapewnia widoki na ocean oraz wzgórza Hollywood.