Schronisko Kieżmarskie w słowackich Tatrach Wysokich zyskało nowe, designerskie oblicze.

Wszystko za sprawą projektu Atelier 8000, które przenosi przaśny świat słowackich Tatr w nowy wymiar.

Słowacja zaskakuje kontrastami. Podobnie jak Czechy zadziwia brzydota domów czy słaba jakość infrastruktury. Są oczywiste wyjątki w postaci Bratysławy, która integruje się z pobliskim Wiedniem w zadziwiająco skuteczny sposób, czy słynne termy, które choć odstają jakością od Term Bania czy Bukowina, zachęcają do relaksu znakomitymi właściwościami leczniczymi i leniwą atmosferą.

Słowacja potrafi zaskoczyć designerskimi budynkami, które wyłaniają się z pustej często lub zapyziałej w niewyobrażalny sposób przestrzeni.

Takie jest nowe schronisko Kieżmarskie. Góralska chata na miarę XXI wieku zaskakuje unikalną formą. To budynek, który z pewnością trafi do kanonu współczesnej architektury. Najlepsza, proekologiczna i inteligentna architektura, która tworzy niezwykły kontrapunkt dla wspaniałych, górskich pejzaży Tatr Wysokich.

Sześcian, który ulokowano asymetrycznie, stanowi centrum obiektu. Jego fasady podzielono na kwadratowe panele wykonane ze szkła i aluminium. Całość uzupełnia drewno. Budynek w harmonijny sposób komponuje się z zapierającym dech otoczeniem.

Schronisko pozostaje pracą konkursową. Kibicujemy twórcom, życząc im wygranej w konkursie. Tej klasy obiekt przyciągnie na Słowację zamożnych wielbicieli architektury z najwyższej półki. Designerskie schronisko na miarę aspiracji współczesnych Słowaków.