Olimpiada w Sochi wzbudza liczne kontrowersje. Fakt, że impreza tej rangi odbywa się w Państwie, które nie szanuje praw ludzi i jest dalekie od jakichkolwiek standardów oburza świat zachodu.

Z drugiej strony to szansa na modernizację i pomimo licznych nieprawidłowości zmianę mentalną przynajmniej części Rosjan.

Zapewne skończy się tak, że Rosjanie projektując swoją perspektywę poznawczą i kompleksy, będą udowadniać, że ich olimpiada jest większa i droższa, nie bacząc na to, że dla ludzi zachodu pozostają jedynie kulturowym folklorem i źródłem finansowania dla segmentu premium.

Wielu z nas przewiduje, że dojdzie do wielkiej katastrofy ekologicznej i licznych cierpień wykorzystywanych ludzi, tak czy inaczej należy robić wszystko, aby Rosja dokonywała modernizacji i zbliżała się do zachodnich standardów.

Pierwszy stadion olimpijski jest gotowy. Architektonicznie nie rzuca na kolana. To poprawna robota, o której nie będą jednak wspominały podręczniki współczesnej architektury.

Stadion, którego zdjęcia zamieściliśmy poniżej stanowi centrum parku olimpijskiego.

Trudno nam zachwycać się nad budynkami związanymi z olimpiadą. To architektura raczej na miarę XIX lub XX wieku niż czasów współczesnych. Wszystko tam jest projektowane nie w zgodzie z przyrodą czy współczesnymi eko trendami, ale wbrew naturze i człowiekowi. Brak spójności i udowadnianie na siłę, że Rosja może więcej, wpisuje się w rywalizację z Chinami czy Emiratami Arabskimi, a nie tendencje panujące w Europie czy USA. Mimo wszystko liczymy na to, że Olimpiada dla Rosji będzie bodźcem rozwojowym, który przybliży ten swoisty kraj do standardów świata cywilizowanego. Oby sukces wydarzenia nie zakonserwował rosyjskiego status quo. To byłoby stanowczo zbyt mało.