Najnowszy projekt pracowni Nico Van Der Meulen Architects to prezentacja wszystkiego, co najlepsze we współczesnej architekturze mieszkaniowej.

Nico Van Der Meulen Architects

Umieszczony na przedmieściach Johannesburga glass house, czyli szklany dom, to kreatywny pomysł na to, jak połączyć luksus z funkcjonalizmem i bujną przyrodą południowej Afryki.

Nico Van Der Meulen Architects

Bryła budynku przypomina kształtem podkowę, a jej wewnętrzny dziedziniec płynnie łączy się z otaczającym ogrodem. Zgodnie z najnowszymi trendami w światowej architekturze, mury zewnętrzne zastąpiono rozciągniętymi na całą szerokość fasady przeszkleniami. Dzięki temu, granica między tym, co wewnątrz i na zewnątrz, ulega rozmyciu, a budowla staje się integralną częścią otoczenia.

Nico Van Der Meulen Architects

Brak murów oznacza przede wszystkim jednak brak barier. Takie praktyczne rozwiązanie pozwala na obserwację z jednego miejsca kilku pomieszczeń, przez co duża powierzchnia domu (a jest to ponad 2500 m²) przestaje być niefunkcjonalna. Zamierzeniem architektów było stworzenie oryginalnej przestrzeni, która uatrakcyjni życie jej mieszkańcom. Stąd też prosto z sypialni możemy wskoczyć do basenu, z basenu udać się na siłownię, a po skończonym wysiłku, wspiąć po spiralnych schodach, by wrócić z powrotem do sypialni. Brak tutaj miejsca na jakiekolwiek schematy i popularne rozwiązania. Na uwagę zasługują również zastosowane materiały. Poza wieloma ściśle wyselekcjonowanymi gatunkami drewna, wykorzystano pochodzące z rozbiórki starych budowli kamienie. I może nie byłoby w tym nic dziwnego, ale fakt, że ściągnięto je specjalnie z Jeruzalem jest czymś niewątpliwie nowatorskim. W efekcie materiał, dla którego nie znaleziono zastosowania w dynamicznie rozbudowującym się Izraelu, pojawia się w zupełnie nowym kontekście, dobrze współgrając z nowoczesnym szkłem i stalą.

Nico Van Der Meulen Architects

Szklany dom to przykład kreatywnego podejścia do projektowania, gdzie połączono indywidualizm z najnowszymi trendami w architekturze. Pracownia Nico Van Der Meulen zaprojektowała przestrzeń, jakiej nie można doświadczyć w żadnym innym miejscu, przez co dom można uznać za prawdziwe dzieło sztuki.

image0001420

Nico Van Der Meulen Architects

Autor: Filip Rutkowski.