Architekci z firmy Tham&Videgård ujawnili plany dotyczące szeregu nowych domów, które staną się częścią obszaru mieszkalnego przy jeziorze w Göteborgu w Szwecji. Projekt jest odświeżoną wersją „pionowej wioski”, którą firma zaprojektowała w 2009 w Sztokholmie.

Pomysł jest alternatywą dla typowego domu szeregowego. W nowej wersji każda jednostka ma swój prywatny ogród określony przez wysoki żywopłot. Firma Tham & Videgård wyjaśnia, że rezultatem projektu jest małe zielone środowisko miejskie o formie zbliżonej do historycznych miast-ogrodów. Sieć ścieżek tworzy jasną definicję przestrzeni prywatnej oraz publicznej. Spajają one wewnętrznie wszystkie domy, a także łączą „poziomą wioskę” z szerszą społecznością.

W celu zapewnienia urozmaiconej przestrzeni miejskiej, domy zostaną pomalowane na różne kolory – czerwony, zielony, czarny i szary. Każdy z domów ma powierzchnię 140 metrów kwadratowych. Wejście do budynku będzie chronione i zasłonięte wysokimi żywopłotami. Sypialnie mają znajdować się na wyższych piętrach z widokiem na okolicę i krajobraz. Pomieszczenie na najwyższym poziomie będzie miejscem na dodatkowy pokój lub taras na dachu.

Cały projekt zostanie zbudowany z drewna klejonego krzyżowo (CLT) i będzie zgodny z najwyższymi normami środowiskowymi i energetycznymi, dzięki zastosowaniu precyzyjnej prefabrykacji i wytrzymałych materiałów.

Architekci twierdzą, że zintegrowana zieleń i krajobraz w ramach projektu zwiększą różnorodność biologiczną otoczenia i przyczyni się do zrównoważonego rozwoju.