Biuro architektoniczne Herzog & de Meuron przedstawiło nowy projekt budynku, w którym będzie mieściło się centrum galerii sztuki w Vancouver. Obiekt ten ma być kolejnym miejscem na mapie Kanady, w którym będzie celebrowana sztuka. Vancouver realizuje marzenie, by stać się międzynarodowym centrum sztuki współczesnej.

W nowym centrum sztuki wydzielona zostanie przestrzeń publiczna, w której znajdzie się miejsce do organizacji spotkań, warsztatów, a także zaplecze do prowadzenia badań nad sztuką oraz duże archiwum i biblioteka.

Architekci w projekcie nawiązali do tradycyjnych trendów architektury regionu, wykorzystując występujące tam drewno sosnowe. Nie zapomnieli jednak o nadaniu budynkowi nowoczesnej formy, która wyróżnia się rzeźbiarską formą.

Obiekt został zaprojektowany tak, by zarówno w okresie wiosennym i letnim maksymalnie wykorzystywać naturalne światło słoneczne. Do muzeum wchodzi się przez rozległy dziedziniec, który zwiedzającym dostarcza przepięknych widoków i sprawia wrażenie przestrzeni.

Nowe Centrum w Vancouver ma przyciągnąć artystów światowej sławy,  którzy w ostatnim czasie coraz częściej i chętniej osiedlają się w okolicach Kolumbii Brytyjskiej.

Muzeum będzie kosztowało około 350 milionów dolarów kanadyjskich, zaś fundusze pochodzić będą ze wsparcia publiczno-prywatnego.