Muzeum Pamięci Ofiar Trzęsienia Ziemi w Wenchuan w Chinach to najlepszy przykład architektury krajobrazu. W 2008 prowincję Syczuan nawiedziło ogromne trzęsienie ziemi, w wyniku którego zginęło 70 tysięcy ludzi, z czego ponad 18 tysięcy uznano za zaginionych. Była to największa katastrofa, jaka nawiedziła Chiny na przestrzeni 30 lat.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się w miejscowości Wenchuan. W tym miejscu na zlecenie chińskiego rządu zbudowano muzeum jako pomnik dla tych, którzy stracili życie. Za projekt odpowiadał Wydział Architektury Tongji University, a jego autorem jest Cai Yongjie.

Muzeum przybiera formę pękniętego krajobrazu. Duże podziemne budynki pokryto zielonymi dachami. Kompleks nie narzuca swojej obecności przestrzeni, tylko z nią dyskretnie koegzystuje. Szczeliny w terenie zapewniają dostęp do wnętrza muzeum, jednocześnie łącząc całość kompleksu.

Wejście zostało zaznaczone większym placem z wieżyczką. Na terenie posadzono nowe drzewa. Intensywne bordowe ściany stanowią wizualny kontrapunkt do zielonej okolicy. Muzeum otwarto dla publiczności w piątą rocznicę trzęsienia ziemi w maju 2013.