Swiss House XII to niewielki rodzinny dom wiejski w miejscowości Proenzo w Szwajcarii, położony na terenie doliny glacjalnej. Architekt wykorzystał tradycyjną architekturą charakterystyczną dla spokojnego, sennego miasteczka czy wsi.

Powstały obiekt wyraźnie odróżnia się od sąsiednich domów. Swiss House XII został wygładzony i pozbawiony wszelkich ozdób. Autor zrezygnował z eksponowania wytrzymałych cegieł i zniszczonych dachów właściwych innym domom w okolicy. Wybrał proste, białe powierzchnie ścian i aluminiowe pokrycie dachowe, które nadało budynkowi lekkości i świeżości.

Swiss House XII znajduje się bezpośrednio po drugiej stronie drogi od niezamieszkałego domu, reprezentującego przykład dawnej architektury, którą pokryła patyna czasu. Stary budynek jest wyraźnie zniszczony, chociaż w dalszym ciągu można odnaleźć w nim styl architektoniczny z tamtej okolicy.

Te dwa domy, stojące na przeciwko siebie, stanowią swoisty testament architektury, zarówno jej przeszłości, jaki i teraźniejszości, która docenia historię, ale jednocześnie dodaje własne elementy i tworzy nowe trendy.