Projekt Casa Brutale to perfekcyjny przykład prostoty i harmonii we współczesnej architekturze. Na ten genialny pomysł wpadła OPA, czyli Otwarta Platforma Architektury. Budynek jest oryginalnym miejscem przestrzeni życiowej, balansującym na wysokim klifie Morza Egejskiego. Mam nadzieję, że jego budowa zostanie zrealizowana, ponieważ jest doskonałym połączeniem estetyki, struktury, funkcjonalności i inżynierii. Casa Brutale redefiniuje pojęcie harmonijnego współistnienia człowieka i przyrody, wprowadzając w poetyckim stylu do naturalnego środowiska nieinwazyjnie brutalizm techniki.

Casa Brutale czerpie wzorce bezpośrednio z włoskiego arcydzieła Casa Malaparte, ale zamiast wyrastać nad ziemią, chowa się w jej głębinach. Dom zbudowany będzie z prostych materiałów, takich jak drewno, szkło i surowy beton. W swojej prostocie Casa Brutale składa się z trzech grubych płyt betonowych. Na pierwszy plan wysuwają się krajobraz i ocena, zaś budynek nie wystaje ponad poziom gruntu. Jedynie fasada oddziela się pionowo od urwiska. Widok z góry to basen zakryty  hartowanym szkłem. Przeszklone dno basenu stanowi dodatkowo ogromny świetlik, który zalewa wnętrze naturalnym światłem. Od strony klifu fasada także została zredukowana do szklanej tafli z oddzielnym miejscem widokowym.

Do wnętrza domu prowadzi pięćdziesiąt schodów, u podnóża których czekają masywne, obrotowe drewniane drzwi z osią na wysokości 3/4 długości. Otwierają się na zapierający dech w piersiach wiodok na morze przez szklaną fasadę. Dalej znajdziemy otwartą, pustą i prostą przestrzeń z betonowymi stołem i ławami. Minimalizm w najlepszym wydaniu. Cienkie, stalowe schody prowadzą z kuchni na antresolę, gdzie znajduje się sypialnia. Podobnie jak w przypadku pozostałych mebli w domu, także rama łóżka została odlana z betonu i wykończona drewnem. Ściany pokryto lustrami, aby podkreślić jeszcze mocniej kontrast między światłem i cieniem. Zasłaniają one pomieszczenia znajdujące się z tyłu, wbudowane szafy i łazienkę.

Nazwę swą Casa Brutale czerpie z techniki obrabiania betonowych powierzchni, które są skromne i monolityczne, formowane z odlewów oznaczonych deskami. W dosłownym tego słowa znaczeniu Casa Brutale wnika w krajobraz. Podziemny budynek posiada doskonały mechanizm homeostazy z izolacją cieplną, którą wytwarza otaczający teren, jak i naturalną klimatyzację z basenu. Pomimo swego położenia do wnętrza domu przenika światło przez przezroczyste lub półprzezroczyste powierzchnie, nadając lekkości betonowym ścianom oraz tworząc bajeczną grę cieni.