Grupa architektoniczna Bjarke Ingels ujawniła plany designerskiego budynku muzeum. Obiekt zlokalizowano na terenie Norweskiego Parku Rzeźb. Zakręcony budynek powstaje w kolaboracji z AKT II, Max Fordham, Davis Langdon i GCAM

Park mieści się godzinę drogi samochodem od Oslo. Warto wspomnieć, że niezwykła przestrzeń oferuje zarówno kontakt z przyrodą jak również sztuką współczesną.

Znajdziemy tam prace takich artystów jak Anish Kapoor, Olafur Eliasson i Elmgreen & Dragset.

Obiekt wyróżnia unikalna, skręcona forma. Muzeum oferuje powierzchnię 1400 metrów kwadratowych.

Budowa nowego symbolu architektonicznego Skandynawii rozpocznie się w 2016 roku. Budynek znajduje się nieopodal duktu wodnego i starego mostu, który jest jedynym w okolicy połączeniem dwóch brzegów. Punktem centralnym parku pozostaje stara papiernia.

Struktura designerskiego budynku pomyślana jest w taki sposób, aby przypominała belkę "przerzuconą" przez rzekę, stanowiąc symboliczną przeprawę.

Zwróćmy uwagę na imponujące połączenie zalesionej okolicy, z górskim krajobrazem. Wnętrze muzeum to swoista integracja pozornie sprzecznych przestrzeni w jedną całość.

Strefa ekspozycyjna umożliwia właściwe ukazanie piękna rzeźb i wielopłaszczyznowych obrazów.

Galeria mieści zarówno część wystawienniczą jak i kawiarnię, strefę wypoczynku i  pomieszczenie dedykowane na rzecz pokazów audiowizualnych i planowanych akcji "performance".

Budynek skonstruowano, ze stali i paneli szklanych, powleczonych materiałem odbijającym UV. Struktura bryły ma chronić zgromadzone dzieła.

Symboliczna forma, która stanowi wizytówkę współczesnej, norweskiej architektury. Punkt obowiązkowy dla turystów wybierających się do Bergen i Oslo.