Na całym świecie zmienia się powoli podejście pracodawców do projektowania miejsc pracy i przestrzeni biurowej. Odpowiednio zaplanowane biuro traktuje się teraz jako inwestycję, która przełoży się na większą efektywność pracowników i zwiększenie ich zadowolenia. Jednocześnie pracodawcy kładą duży nacisk na wydajność zespołu i na łączenie różnych pokoleń pracowników w jednej przestrzeni. Ostatnie trendy w projektowaniu biur są mocno związane z tymi wymaganiami. Wśród nowych tendencji aranżacyjnych warto zwrócić uwagę na kilka najciekawszych.

Activity Based Working (ABW)

Jest to coraz silniejszy trend, który tworzy przestrzeń do komfortowej współpracy w zespole. Aż dwie trzecie pracowników twierdzi, że ich praca jest bardziej wydajna, gdy mogą współdziałać z innymi. Activity Based Working stawia pracownika w centrum; otrzymuje on do dyspozycji wiele różnych rodzajów przestrzeni. Kluczowa jest tutaj elastyczność. Pracownik nie ma stałego biurka, może za to wybierać do realizacji poszczególnych zadań tę część biura, która mu w danej chwili najbardziej odpowiada. Przestrzeń pracy ma tutaj pobudzać do aktywności. Każda ze stref została przygotowana do wykonywania określonego rodzaju zadań. Pracownicy przemieszczają się po biurze, przy okazji ze sobą współpracując. Trzeba tylko pamiętać, że skoro biurka nie są przypisane do konkretnych osób, powinny być uniwersalne. Dlatego najlepiej umieścić w takim biurze biurka komputerowe z regulowanym blatem oraz regulowane fotele do biurka (np. firmy AJ Produkty).

Wprowadzanie elementów natury do biur

Według raportu Human Spaces, pracownicy zwiększają wydajność o 8%, a ich samopoczucie wzrasta o 13%, jeśli w biurze znajdują się żywe rośliny. Naukowcy od dawna mówią o pozytywnym wpływie elementów przyrody na ludzki organizm. Najnowszy trend idzie tym tropem. Warto jednak podkreślić, że wprowadzanie natury do biur nie ogranicza się tylko do pojedynczych roślin, widoku krajobrazów czy wykorzystania naturalnego światła. Koncepcja ta obejmuje złożone projekty, w których miejsce pracy zostaje ściśle zintegrowane z naturalnymi materiałami i dużymi kompozycjami roślinnymi.

Projektowanie miejsc pracy na podstawie danych

Wiele amerykańskich firm projektuje przestrzenie biurowe, korzystając ze zgromadzonych wcześniej danych. Dostarczają je wyspecjalizowane firmy (np. Humanyze), które pobierają informacje z identyfikatorów socjometrycznych, czujników podczerwieni, czujników zamontowanych pod stołami itp. W ten sposób można poznać sposób wykorzystania przestrzeni, ustalić przemieszczanie się pracowników i odpowiednio dostosować do tego biuro.

Sztuczna inteligencja jako projektant przestrzeni biurowej

Firmy projektowe coraz częściej wykorzystują rozwiązania AI, wspomagając się nimi przy projektowaniu miejsc pracy. Takie oprogramowanie podpowiada na przykład, gdzie należy przesunąć biurko, aby ograniczyć wpływ hałasu. Dzięki temu można precyzyjnie przygotować przestrzeń w taki sposób, aby była przyjazna pracownikowi. Oczywiście na razie jesteśmy w początkowej fazie rozwoju sztucznej inteligencji, ale w miarę jej udoskonalania zapewne jeszcze bardziej wzrośnie rola AI w projektowaniu przestrzeni biurowej.

Adaptowalne miejsca pracy

W ostatnich latach rośnie trend nieustannego monitorowania wykorzystania miejsca pracy i analizowania danych. Przekłada się to na wprowadzanie szybkich zmian w przestrzeni, aby dostosować ją do aktualnego zapotrzebowania i zwiększyć jej wydajność. Tym sposobem miejsce pracy staje się łatwo adaptowalne. Chodzi tu nie tylko o zmianę ustawienia czy konfiguracji mebli i wyposażenia, ale także o możliwość ich łatwego dostosowania do nowego sprzętu.

To oczywiście tylko kilka przykładów najpopularniejszych trendów w projektowaniu nowoczesnych i przyjaznych pracownikom biur. Trudno w tej chwili przewidywać, które z tych koncepcji przetrwają i rozwiną się, a które zostaną zastąpione przez zupełnie nowe pomysły. Pewne jest tylko jedno: wkrótce się pojawią jeszcze nowsze pomysły.