Kolor ma znaczenie, podobnie jak dodatki. Od nich w dużym stopniu zależą końcowy efekt oraz panująca we mieszkaniu atmosfera. Jakie zestawienia kolorystyczne sprawdzą się najlepiej? Kierować się zasadą kontrastu czy może stworzyć wnętrze skąpane w jednej barwie? Odpowiedź brzmi: znajdź złoty środek!

Przed rozpoczęciem aranżowania wnętrza warto zadać sobie kilka pytań, z których jedno brzmi: czy i po co zdecydować się na dodatki. Można bowiem już sam kolor ścian oraz meble uznać za wystarczającą dekorację. Często tak też robimy, ale nie zawsze. Ozdoby w postaci kwiatów, luster, pudełek, a także dopasowanych kolorystycznie ręczników mają za zadanie sprawić, by przestrzeń wyglądała przytulniej, a mieszkańcy czuli się w niej wygodnie.

Styl aranżacji ukryty w dodatkach

Niezależnie od tego, czy decyzja padła na styl skandynawski, rustykalny czy też industrialny, efekt kryje się w szczegółach. Wnętrza inspirowane fabrykami poznajemy po konkretnych elementach, np. cegle oraz czarnobiałych grafikach. Właśnie z uwagi na to tak trudno zrezygnować z dekoracji w pomieszczeniach. Sen z powiek spędza jednak pytanie, co zrobić, by wnętrze miało charakter, ale nie stało się przytłaczające.
W tej sytuacji sprawdzi się zasada: mniej znaczy więcej. Mowa tu zarówno o przedmiotach, jak i kolorach. Czasem wystarczy jeden dominujący element, by całość stała się wyjątkowa.

Kolor płytek a dodatki

Ile gustów, tyle płytek – tak wygląda rzeczywistość. Mogą być białe, czarne, beżowe, kolorowe lub odwzorowujące fakturę i kolor naturalnych materiałów, np. drewna, kamienia bądź cementu.
Różnorodność produktów znajdujących się w ofercie marki Tubądzin umożliwia manewrowanie dodatkami oraz zabawę zestawieniami kolorystycznymi. Warto jednak zapamiętać następujące trendy:

1) Mocny akcent, czyli kieruj się kontrastem

Jedna ściana w ciemnym kolorze, kontrastujące do niej dodatki i już. Proste, przyjemne i dające ponadczasowy efekt. Łączenie ciemnych barw z jasnymi nigdy nie wyjdzie z mody.
Można to oczywiście zrobić na dwa sposoby: operować tą samą gamą kolorów, czyli zestawić jasny beż z czekoladowym brązem, lub połączyć zupełnie różne od siebie kolory – np. biel z zielenią czy też szarość z turkusem. Świetnie sprawdza się to w industrialnych wnętrzach, w których dominuje szarość. Kolorowa kanapa zwróci uwagę i ożywi pokój.

2) Wnętrze skąpane w jednej barwie

Płytki, armatura, dekoracje, kwiaty – wszystko w tym samym kolorze. Piękne, przestronne i otwarte wnętrze. Świetnie sprawdzą się tu dekory. Trafionym przykładem aranżacji tego typu jest ta wykonana za pomocą kolekcji Lavish. Beżowe płytki z pełnym subtelności dodatkiem złota to przepis na wyjątkowe wnętrze łazienki.

3) Płytki z fakturą plus dodatki

Płytki wchodzące w skład kolekcji All in White były inspirowane plastrami miodu, stąd też ich nietypowa, wypukła faktura. Pomimo białego koloru trudno zestawić ją z dekoracjami, są bowiem zdobne same w sobie. Jest to jednak możliwe – wystarczy postawić na przedmioty gładkie i najlepiej w jednolitym kolorze. Pięknie komponuje się z nimi drewno.

4) Rośliny we wnętrzach

Mogą to być kwiaty cięte, np. róże, zielone kaktusy lub różnokolorowe, bardzo eleganckie storczyki. Wbrew pozorom to bardzo uniwersalna dekoracja, a do tego bardzo łatwo ją zmienić. Dzięki temu aranżacja stanie się subtelniejsza, a wnętrze wypełni się pięknym zapachem. Jak je zestawić z płytkami? Dowolnie! Tu nie ma żadnych ograniczeń.

Inspiracji do aranżacji swoich wnętrz znajdziesz na www.tubadzin.pl.