Barwa dostosowana do ceramiki, a może silnie kontrastowa? Fugi, choć często pomijane podczas aranżacji domu, mogą się okazać szczegółem decydującym o wyglądzie wnętrza. Zobacz, jak je właściwie dobrać, żeby cieszyć się zamierzonym efektem!

Na pewno znasz to uczucie, kiedy przygotowujesz niedzielny posiłek dla całej rodziny, wymarzone danie jest już prawie gotowe, musisz tylko zdecydować się na właściwą przyprawę. No właśnie – należycie dobrane dodatki nadadzą smaku Twojemu jedzeniu, ale niewystarczająco przemyślany wybór może zniweczyć cały Twój dotychczasowy wysiłek. Przy aranżacji domów rolę takiej przyprawy gra fuga. Ten często pomijany element ścian i podłóg jest niezwykle istotny. Wzmacnia przyczepność ceramiki do podłoża, tłumi jej ruchy wynikające ze zmian temperatury, chroni płytki przed wnikaniem pomiędzy nie wody. Ale uwaga! Poza funkcjami technicznymi fuga pełni przecież także te dekoracyjne. Zobacz, jak dobrać ją do koloru płytek, żeby osiągnąć zamierzony efekt.

Dostosuj fugę do płytek

W kuchni środkowo- i wschodnioeuropejskiej przyprawy pełnią rolę drugoplanową. Ich zadaniem nie jest wybijać się z własnym smakiem, tylko podkreślić zalety potrawy jako całości. Uzyskanie takiej harmonii w dekoracji mieszkaniowej także okazuje się możliwe. Wystarczy wybrać fugi, które będą kolorystycznie zbliżone do barw płytek. I tak, jeżeli decydujesz się na ciemną ceramikę, to pełną zgodność wnętrza uzyskasz dzięki fugom w kolorze grafitu. Z kolei do wnętrz jasnych nadają się biele i szarości. Ten drugi wariant wydaje się szczególnie wskazany w niewielkich pomieszczeniach – spójna, jasna kolorystyka optycznie powiększy każdą małą powierzchnię. Inspiracją dla takiego rozwiązania niech będzie dla Ciebie kolekcja All In White Tubądzina. Tam białe fugi doskonale komponują się z płytkami podłogowymi, ściennymi, a także delikatną mozaiką, jaka pokrywa ceramiczną wannę.

Rozdziel ceramikę silnym kontrastem

W odróżnieniu od kuchni naszego regionu gastronomia innych kultur często bazuje właśnie na wyrazistych przyprawach. Szczególnie tak ostatnio modne potrawy azjatyckie to odważne połączenia wszystkich pięciu smaków. Dalekowschodni szefowie kuchni potrafią ze sobą połączyć całkowicie przeciwstawne dodatki, w ten interesujący sposób podkreślając atrakcyjność całej potrawy. Weź z nich przykład i we własnym domu zdecyduj się na kontrastowe fugi w kolorze odbiegającym od wybranej przez Ciebie ceramiki. Zwłaszcza, jeżeli płytki mają niecodzienne proporcje, faktury lub ułożenie – diametralnie odmienna barwa fug tylko podkreśli ich wyjątkowość. Zainspiruj się aranżacją stworzoną na potrzeby kolekcji Pueblo. Z białą fugą zostały zestawione zarówno klasyczne, kwadratowe płytki w kolorze głębokiej czerni, jak i różnobarwne, utrzymane w latynoskiej stylizacji prekolumbijskiej kafelki i listwy ścienne. To szalenie efektowne zestawienie, które z pewnością zrobi wrażenie na Twoich gościach!

Więcej inspiracji, jak właściwie dobra

kolor fug do ceramiki, znajdziesz na: http://www.tubadzin.pl/.


Aranżacja: Tubądzin, kolekcja Fondo


Aranżacja: Tubądzin, kolekcja All In White


Aranżacja: Tubądzin, kolekcja Pueblo