Kominek i aranżacja wokół niego to poważna inwestycja. O ile fotele, krzesła czy inne meble lub drobniejsze elementy dekoracyjne można wymieniać swobodnie dowolnie często, o tyle zmiana kominka wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego warto zrobić to raz a dobrze, nie stosować półśrodków i rozwiązań tymczasowych. Dopasowany do stylu pomieszczenia kominek będzie cieszyć oko przez długie lata!

Wnętrza nowoczesne

Minimalizm, prostota i funkcjonalność to charakterystyczne cechy wnętrza w stylu nowoczesnym. Tam, gdzie pomimo przestronności nie ma miejsca na liczne bibeloty, zdobienia i dodatki, gdzie dominują jasne kolory, proste formy, światło, najlepiej będą pasować nowoczesne kominki. Dotyczy to przede wszystkim loftów, wnętrz minimalistycznych, urządzonych w stylu skandynawskim lub eklektycznym. Kluczowa będzie forma: prosty kształt, bez dodatkowych zdobień. Najlepiej sprawdzą się kominki z dużym przeszkleniem w najprostszych obudowach. Przy większym budżecie można pokusić się o designerski model znanego producenta wkładów. Oto kilka sprawdzonych rozwiązań dla nowoczesnych kominków i wnętrz:

 

  • Poszukaj kominków z przeszkleniem nie z jednej, a z dwóch lub nawet trzech stron! W odpowiednio zaplanowanej przestrzeni takie palenisko może stanowić jej centralny punkt.
  • Specjaliści od dekoracji wnętrz w przypadku tych nowoczesnych zalecają wbudowanie kominka w ścianę np. modele tunel, by móc podziwiać z obu stron np. w salonie i sypialni.
  • Wypróbuj wykończenie płytami kamiennymi, np. marmurem, granitem lub trawertynem. Ale uwaga! Im oszczędniejszy design wnętrza, tym bardziej takie rozwiązanie może przytłaczać. Rozważ też wykończenie ze stali szlifowanej, luster lub innych połyskliwych materiałów.
  • Jeśli nie możesz mieć kominka, sprawdź ofertę biokominków. Ciekawy design i prostota obsługi sprawiają, że to coraz częściej stosowane rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach.

 

Wnętrza klasyczne

Wnętrza tradycyjne, rustykalne, w których stawia się na naturalność, świetnie współgrają z tradycyjnymi kominkami. Przede wszystkim najlepiej unikać kominków z elementami chromowanymi oraz tak zabudowanymi, że z kominka widać jedynie szybę. Tradycyjne kominki lubią tradycyjną obudowę. Sprawdzone rozwiązania:

 

  • Obudowa z cegły, marmuru lub kamienia świetnie wygląda w połączeniu z wkładem z dodatkowymi zdobieniami. Dobrze też sprawdzają się wszelkiego rodzaju sztukaterie.
  • Tradycyjne kominki lubią towarzystwo książek, luster i drewna. Śmiało planuj dookoła dodatkowe półki!
  • Dopasuj do kominka ozdobne kratki i drzwiczki rewizyjne – dzięki nim kominek nabierze charakteru.