Wybór stylu do kuchni, kolorystyki, mebli czy konfiguracji zabudowy zależy przede wszystkim od przestrzeni, którą dysponujemy. Równie ważny jest wgląd na nasze potrzeby i upodobania. Od czego zacząć zatem projektowanie i aranżację kuchni? Odpowiedzi udzielił nam architekt wnętrz. Wskazówki podsumowaliśmy poniżej. Zapraszamy do lektury i obejrzenia wizualizacji!

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Kuchnia to serce domu. To tutaj spotykamy się z rodziną i spędzamy sporo czasu. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby kuchnia była nie tylko ładna czy funkcjonalna, ale również komfortowa dla wszystkich domowników. Zanim więc zaczniemy projektowanie kuchni, przeprowadźmy najlepiej wśród mieszkańców krótką ankietę, w której znajdą się na przykład takie pytania, jak:

 • Który z materiałów lubisz najbardziej: drewno, kamień czy płytki?
 • Jaki kolor powinna mieć Twoim zdaniem kuchnia?
 • Czy lubisz spędzać czas przy stole kuchennym?
 • Czy chciałbyś więcej gotować, tylko obecna kuchnia nie jest dla Ciebie wygodna?
 • Lepsza jest Twoim zdaniem kuchnia otwarta czy zamknięta?
 • Bez jakiego sprzętu AGD nie obejdziesz się w kuchni?
 • Wymień 5 rzeczy, które Twoim zdaniem powinny być uwzględnione w idealnej aranżacji kuchni.

Kuchnia otwarta czy zamknięta – podstawowy dylemat

Jeżeli gotujesz często i dla wielu osób, musisz pamiętać, że kuchnia otwarta na salon wprowadzi dyskomfort w pokoju dziennym ze względu na wydzielające się zapachy. Ponadto w kuchni otwartej zawsze trzeba dbać o porządek, każdorazowo zmywając i odkładając rzeczy do szafek. Widok brudnych naczyń z pewnością będzie przeszkadzać osobom pedantycznym. Dla takich osób lepszym rozwiązaniem zwykle okazuje się kuchnia zamknięta. Jeśli nie chcesz ograniczać tak mocno przestrzeni, idealnym rozwiązaniem będzie kuchnia otwarta, ale częściowo – zakryta małym barkiem. Kuchnia całkowicie otwarta będzie natomiast świetnym rozwiązaniem w przypadku, gdy domownicy często urządzają przyjęcia, spędzają dużo czasu przy stole jadalnianym lub gdy pomieszczenie to nie posiada okna (bądź jest bardzo małe).

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Pamiętaj jednak, że aranżacja kuchni nie jest tania, a zmiana koncepcji to spore koszty.

Jakie wybrać materiały do kuchni? Aranżacja ułatwiająca sprzątanie

Wybierając materiały do kuchni zwróć uwagę, aby były odporne na wilgoć i temperaturę. Powinny być również łatwe w utrzymaniu w czystości. To jednak nie wszystko. Aby wnętrze nam się podobało, musimy wprowadzić główny styl, który w dużej mierze zależy właśnie od materiałów. Najpopularniejsze style w kuchniach to industrialny, skandynawski, nowoczesny i rustykalny. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, konieczne będzie dostosowanie jej stylu do pokoju dziennego.

Jakie materiały zawsze warto  wybierać do kuchni? Poniżej przygotowaliśmy przegląd wad i zalet poszczególnych rozwiązań, mając na uwadze głównie uniwersalność i łatwość w utrzymaniu.

Materiały na podłogi:

 • Drewno: trudne w utrzymaniu i podatne na wilgoć (wyjątkiem może być drewno egzotyczne – ale nie zawsze).
 • Kamień: łatwy w utrzymaniu pod warunkiem, że jest lekko chropowaty. To materiał odporny na wilgoć.
 • Płytki: łatwe w utrzymaniu i odporne na wilgoć.
 • Panele laminowane: łatwe w utrzymaniu, ale jeśli są niskiej jakości, nie będą odporne na wilgoć.

Materiały na ściany:

 • Kafle: jeśli nie mają żłobień czy elementów wystających, będą stosunkowo łatwe w utrzymaniu w czystości.
 • Płyty szklane: łatwe w czyszczeniu, ale plamy są bardzo widoczne.
 • Farby kuchenne: łatwe w utrzymaniu, ale jest to rozwiązanie krótkotrwałe.

Pamiętaj, że coraz częściej odchodzi się od wykładania ściany nad blatem płytkami. To rozwiązanie mało uniwersalne i często negatywnie wpływające na całą aranżację. A do wyboru jest mnóstwo innych rozwiązań, takich jak szkło, cegła, fototapety, beton architektoniczny, panele ścienne. Dzięki nim ożywisz wnętrze i wprowadzisz nutę ekstrawagancji.

Złoty trójkąt roboczy w aranżacji kuchni

Na koniec przejdźmy do jeszcze jednej, bardzo ważnej części urządzania kuchni: złotego trójkąta roboczego. Składa się on z trzech miejsc: zlewu, lodówki i kuchenki. Zachowanie odpowiedniego rozstawienia oraz odległości między tymi elementami, to klucz funkcjonalnej aranżacji kuchni. I tak kolejno pomiędzy lodówką i zlewem powinniśmy zachować odległość od 120 do 210 cm; między zlewem a kuchenką 120-210 cm, a pomiędzy kuchenką i lodówką – od 120 do 270 cm.

Aranżacja kuchni w kształcie litery I, L, U, G

Układ na planie litery I sprawdzi się wtedy, gdy kuchnia jest podłużna i wąska. Jeśli zabudowa jest jednorzędowa, układ trójkąta roboczego siłą rzeczy zamieni się w jedną linię, jednak i tak warto zachować odległości analogiczne do tych ze złotej zasady.

Jeśli kuchnia jest nieco większa (lub aranżujemy aneks kuchenny), warto postawić na układ na planie litery L. Jest on stosunkowo wygodny, a narożnik da nam więcej przestrzeni na blacie. W narożniku można zastosować magic corner, aby zwiększyć ilość miejsca do przechowywania.

Kuchnia w kształcie litery U jest najpraktyczniejszym rozwiązaniem. Wbrew pozorom może być zastosowana nawet w mniejszych pomieszczeniach. Z kolei kuchnia w kształcie litery G charakteryzuje się dodatkowym miejscem do przygotowywania posiłków (blat) lub ich spożywania (blat może posłużyć jako wysoki stół kuchenny, do którego dostawimy krzesła barowe).