Przewaga jednego koloru w kuchni

Zwykle bardzo trudno jest zaprojektować kuchnię tak, aby oba kolory były w idealnej równowadze. Jeżeli jesteś posiadaczem małego pomieszczenia, zdecyduj się na przewagę bieli. Dzięki temu powiększysz optycznie przestrzeń, a czarne elementy będą jedynie drobnymi akcentami, nadającymi charakteru we wnętrzu. Jesteś fanem ciemnych ścian i mebli? Takie rozwiązanie będzie dobre jedynie, gdy dysponujesz bardzo przestronną kuchnią, a do tego masz wysokie sufity.

Przewaga czerni akurat w kuchni może sprawić, że pomieszczenie całkowicie straci swoją przytulność. Jeżeli natomiast właśnie chodzi ci o wrażenie surowości i zaaranżowanie oryginalnej przestrzeni, ciemne kolory są do tego wprost stworzone. Nie bez powodu mówi się o czarnej kuchni jako jednym z nadchodzących trendów wnętrzarskich. Jeśli chodzi jednak o najpopularniejsze rozwiązania w polskich domach, zwykle przeważają te w jasnej kolorystyce, dlatego omawiać będziemy głównie białą kuchnię z czarnymi elementami.

Warto wspomnieć, że ma ona jeszcze inny, bardzo ważny plus, jakim jest uniwersalność. Nawet jeśli moda się zmieni, jasna i przestronna kuchnia nadal będzie synonimem elegancji i klasy. Wybór białych mebli na rynku jest ogromny, a co najważniejsze, niemal w każdym, nawet najmniejszym mieszkaniu właśnie taki wystrój nie będzie optycznie go zmniejszał.
Ostatni, jeden z najważniejszych argumentów za tym, aby postawić na przewagę białych elementów, to duża dostępność asortymentu. Aranżacja białej kuchni, choćby z meblami IKEA (ikea.com/pl/pl/catalog/categories/departments/kitchen/designideas/20163_come04a/) będzie wyglądać doskonale.

Pamiętaj o praktyczności

Kuchnia powinna przede wszystkim być przemyślana pod kątem praktyczności, ponieważ to wygoda korzystania z tego pomieszczenia jest bardzo istotna. Biorąc pod uwagę te aspekty, wskazana będzie przewaga elementów z połyskiem, najlepiej białych. Choć czerń przykuwa wzrok i zwraca uwagę, nie jest najbardziej praktycznym kolorem w kuchni, zwłaszcza gdy mamy na myśli ściany czy matowe meble. Warto też zainwestować w odpowiednie farby, aby mieć komfort korzystania bez zabrudzeń w kuchni. Oto farby, które nadadzą się idealnie:

  • lateksowe,
  • ceramiczne,
  • akrylowe przeznaczone do kuchni.

Jeśli nie jesteś przekonany do farby ze względu na problem z utrzymywaniem czystości, postaw na płytki. Plusami tego rozwiązania jest łatwość w czyszczeniu i stosunkowo mniejsza częstotliwość wymiany w przeciwieństwie do farb, które nieco częściej trzeba odświeżać. Bardzo modnym elementem są również szklane panele kuchenne. Można wybrać zarówno te ze wzorem graficznym, jak i postawić na zupełnie gładkie, eleganckie.

Co z podłogą?

Jak wspomnieliśmy, czerń znacznie zmniejsza optycznie przestrzeń, dlatego częściej w kuchni jednak widujemy jasną, drewnianą lub białą podłogę (panele lub płytki). Zdarzają się jednak aranżacje, gdzie płytki ułożone są w czarno-białą szachownicę. Wzór ten doskonale wygląda w kuchniach właścicieli lubiących biel. Gdy całe pomieszczenie jest jasne i do tego w jednolitym kolorze, taka wyjątkowa podłoga ma szansę na wyróżnienie się spośród innych elementów. Miłośnicy ekstrawagancji często przy takiej podłodze decydują się na kilka bardzo mocnych elementów kolorystycznych, np. krzesła. Wtedy całość zyskuje oryginalny wygląd.

Które dodatki powinny być w innym kolorze?

Jeżeli decydujesz się na połączenie bieli z czernią, musisz zaplanować, które dodatki właśnie powinny być w tym kolorze. Doskonale będą wyglądać w tym kolorze sprzęty AGD jak choćby piekarnik czy okap. Coraz częściej w sklepach spotkamy również czarne lodówki, które prezentują elegancko i stylowo. Kiedy decydujesz się na białe meble oraz ściany, warto przełamać wystrój czarnymi krzesłami, jeżeli masz miejsce na mały kącik jadalniany. Bardzo nowocześnie wyglądać będzie również stół z połyskującym czarnym blatem.

W przypadku takiej kuchni warto skupić się również na odpowiednim oświetleniu, które optycznie powiększy przestrzeń, ale jednocześnie nie będzie przesadnie chłodne. Kuchnia z przewagą bieli może przy takiej barwie wydać się mało przytulna. Warto zatem korzystać z kilku rodzajów oświetlenia, np. główne niech będzie cieplejsze, a punktowe nieco chłodniejsze. Wtedy osiągniesz idealną równowagę między nowoczesnością a charakterem kuchni jako miejsca dla spełniania swoich kulinarnych marzeń oraz spotkań z rodziną i bliskimi przy kawie.