W zależności od wielkości domu bądź mieszkania, jadalnia bywa osobnym pomieszczeniem albo wydzieloną częścią kuchni lub salonu. Nie jest ważne, ile miejsca możesz przeznaczyć na część, gdzie spożywa się posiłki, ale jak funkcjonalnie ją zaplanujesz.

Komfort siedzenia na pierwszym miejscu

Niektórzy wychodzą z błędnego założenia, że jedynym istotnym elementem jest stół – w końcu to wokół niego koncentruje się kulinarne życie rodziny. Rozsądny klient nie zlekceważy jednak zakupu odpowiednich krzeseł. Kuszą przede wszystkim te piękne modele, ale nie wolno zapominać o wygodzie. Znacie historię Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Stanisława Wyspiańskiego? Ten drugi podarował pierwszemu wyjątkowy prezent ślubny – własnoręcznie wykonane meble. Świetny upominek? Niekoniecznie. Okazało się, że twórca przysporzył młodej parze nie lada zmartwienia – meble były dziełem sztuki, jednak wyjątkowo niewygodnym wyposażeniem domowym. Z wiarygodnych źródeł możemy dowiedzieć się, że siedzenie na nich stanowiło dla domowników i gości prawdziwą katorgę. Morał? Wybierając krzesła, kieruj się przed wszystkim komfortem – nie pożałujesz.

Krzesło w liczbach

Zacznij od liczb. O czym mowa? Chodzi o przestrzeń, której potrzebuje jedna osoba siedząca za stołem. Przyjmuje się, że jest to 60 cm wzdłuż blatu. Taka odległość zapewni każdemu domownikowi wygodę w trakcie spożywania posiłku. Z myślą o tym należy również wybierać krzesła. Nie zapomnij o wysokości – oczywiście powinna być dopasowana do stołu lub blatu (rozwiązanie coraz częstsze w kawalerkach i małych mieszkaniach). Należy także zwracać uwagę na rodzaj podparcia. Przykładowo – krzesło ARKT Antwerpen charakteryzuje się delikatnie profilowanym oparciem i eleganckim, opływowym kształtem. Siedzisko jest miękkie i tapicerowane. Całość sprawi, że osoba, która zdecyduje się na ten model, nie będzie musiała martwić się o wygodę w trakcie obiadu, dzięki czemu skupi się na tym, co najprzyjemniejsze. Prawda, że warto?

Nie tylko wygoda, czyli jak dopasować krzesła

Kiedy już pomyślisz o komforcie i aspektach technicznych, daj sobie chwilę na przemyślenie stylistyki. Krzesła można kupować w zestawie już ze stołem. W takiej sytuacji masz pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować. Jednak to nie jedyne możliwe rozwiązanie. Obecnie często łączy się styl nowoczesny z tradycyjnym. Celowo postarzany stół lub ława będą wyglądać naprawdę interesująco w zestawieniu z krzesłami w prostym, minimalistycznym stylu. Jeśli Twoje wnętrze jest raczej surowe, to wybierz te w kolorze białym, pamiętaj jednak, że takie meble wymagają starannego czyszczenia – w końcu widać na nich nawet najmniejsze zabrudzenie. Jesteś miłośnikiem cieplejszych wnętrz? Kolekcja krzeseł Black Red White pozwala Ci wybrać spośród tych, które zostały wykonane z drewna o głębokich odcieniach brązu.

Jakość podstawą rozsądnego wyboru

Na koniec warto zastanowić się, gdzie w Twoim mieszkaniu będzie umiejscowiona część jadalna. Jeśli przestrzeń jest niewielka, stół i krzesła staną najprawdopodobniej niedaleko kuchni, przez co zostaną narażone na bliskość lodówki i piekarnika. W takim przypadku należy dokładnie sprawdzić odporność drewna, z którego wykonano meble. Działanie czynników atmosferycznych może z łatwością zniszczyć nieodporne produkty, dlatego warto decydować się na te o potwierdzonej jakości.