Projektując dom lub mieszkanie staramy się jak najlepiej oddać indywidualny charakter poprzez niepowtarzalny wygląd. Dobieramy kolory, które pomogą odzwierciedlić idealne dla nas otoczenie. Wybieramy lub zamawiamy nowoczesne meble oraz dekoracje, które sprawią, że dom odzwierciedli naszą osobowość. Jednakże często pomijanym elementem wystroju są schody.

Schody są często traktowane jako konieczny element, jedynie łączący piętra w naszym domu. Burzą tym samym wizję projektu i często zajmują zbyt dużo przestrzeni. Zapominamy tym samym, że są one istotnym elementem wystroju domu. Jesteśmy przyzwyczajeni do schodów, które wyglądają topornie, standardowo i mało interesująco. Są wyjątkowo uciążliwe, jeśli mamy mało miejsca. Schody są inwestycją na lata i musimy zaadaptować nasz dom tak, aby pasował do położenia i wielkości schodów. Ten jeden element może diametralnie zmienić całą koncepcję naszego projektu. Nie zapominajmy jednak, że istnieją rozwiązania łączące w sobie nowoczesność i włoską elegancję. Pozwalają one na adaptację schodów do naszych pomysłów, zmieniając sposób ich postrzegania.

Oszczędzamy miejsce zachowując styl

Schody spiralne w swym wyglądzie są bardzo estetyczne i wyróżniają się pewnym urokiem. Wśród różnych modeli, to właśnie one są coraz bardziej popularne ze względu na swój niestandardowy wygląd. Nadają indywidualny charakter i styl we wnętrzu, w którym się znajdują. Są one zwłaszcza polecane dla domów i mieszkań, gdzie mamy mało miejsca, a każdy element znacząco wpływa na zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Model ten nie potrzebuje ściany jako podpory dzięki nowoczesnej konstrukcji. Stopnie opierają się o centralny maszt, oszczędzając miejsce. Dobierając materiały, z których są zrobione, można dopasować je do wymarzonego stylu pomieszczenia.


Rzucając wyzwanie prawom grawitacji

Lekkie, a zarazem wytrzymałe stopnie zawieszone w powietrzu stają się coraz modniejsze. Pasują zarówno do eleganckiego wystroju jak i nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Schody podwieszane są do ściany i nie wymagają dodatkowej konstrukcji do podtrzymywania ich. Chcąc uzyskać minimalistyczny wygląd można dobrać schody, które kolorem i materiałem będą kontrastować z resztą pomieszczenia. Jest to zestawienie nowoczesnego designu i użyteczności, które spodoba się każdemu ze względu na połączenie lekkości ze stabilnością i bezpieczeństwem. Efektem takiego projektu są schody, które wyglądają jakby wyrastały ze ściany.


Klasycznie a zarazem nowocześnie

Czasami chcemy, aby wystrój domu łączył w sobie nowoczesność z tradycją. Także w tym wydaniu schody łatwo i efektownie łączą te dwa elementy. Można zachować tradycyjną strukturę schodów, nadając im współczesny styl. Efekt taki można uzyskać zwłaszcza, jeśli zastosujemy odpowiednie materiały. Połączenie drewna i stali nadaje niepowtarzalny wygląd i z łatwością dopasowuje się do charakteru wystroju pomieszczenia. Biorąc pod uwagę możliwość dobrania koloru i rodzaju materiału, z jakiego zrobione są nasze schody, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć niestandardowy wygląd odpowiadający naszym oczekiwaniom.


Moda na DIY

Internet jest pełen inspiracji dla nowoczesnego wystroju domu, tworzenia własnych elementów wnętrz lub mebli, które możemy zaprojektować sami. Dlaczego schody miałyby być tutaj wyjątkiem? Oryginalne schody to nie tylko niestandardowy kształt. To także ich funkcjonalność, umiejscowienie, łatwość montażu, kolor oraz materiał, z jakiego są zrobione. Coraz częściej korzysta się z zestawów schodów, które możemy złożyć sami. Oprócz tego, że są w pełni funkcjonalne, to samo składanie ich przynosi wiele satysfakcji. Ponadto, możemy bardziej zaangażować się w stworzenie takich schodów – możemy je sami zaprojektować. Korzystając ze specjalnego kreatora schodów możemy wybrać kolor, materiał, model i wygląd schodów.


Aranżacja wnętrz nigdy nie była tak zintegrowana

Nowoczesne trendy pozwalają nam na pełną integrację wizji domu lub mieszkania z jego wystrojem. Każdy element wyglądu jest odzwierciedleniem naszych pomysłów. Projektując nie musimy się martwić, że schody, które wybierzemy zajmą zbyt dużo miejsca, będą staromodne lub niepraktyczne. Możemy sami je zaprojektować, wybrać model zajmujący mało miejsca lub taki, który będzie pełnił także funkcje dodatkowe. Nie musimy się kierować tylko ich funkcjonalnością. Schody nie są już tylko konstrukcją, która jest nam niezbędna do przemieszczania się między piętrami, a istotną częścią wystroju wnętrza naszego domu.

Więcej przykładów i inspiracji dla nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu schodów znajduje się na stronie Fontanot, gdzie można także skorzystać z kreatora schodów i stworzyć własny projekt.