Salon jest wizytówką każdego domu, jednak przy jego urządzaniu, oprócz względów wizualnych, należy wziąć pod uwagę również funkcjonalność tej przestrzeni. Gdy salon ma być z jednej strony wygodny, a z drugiej atrakcyjny, trzeba postawić na odpowiednio dobrane meble. Marta Machowicz z poznańskiego salonu meblowego Mebest radzi, aby były to przede wszystkim komoda lub/i regał, stolik kawowy lub ława, a także mebel wypoczynkowy - sofa, narożnik lub zestaw mebli.

Niski stolik to funkcjonalny mebel do salonu, posłuży do postawienia telewizora lub innych dekoracji

Fot. salon meblowy Mebest

Po pierwsze – meble do salonu z funkcją przechowywania

Salon służy zarówno relaksowi, jak i przechowywaniu. Dlatego bardzo przydatnymi meblami do salonu okażą się być przede wszystkim komoda oraz regał. We wnętrzu komody można ukryć np. zastawę stołową, wazony, obrusy i serwety oraz inne jadalniane akcesoria. Z kolei na blacie można postawić dekoracje – lampkę czy ramki ze zdjęciami.

Komoda to praktyczny i elegancki mebel do salonu, przechowuje i eksponuje niezbędne rzeczy

Fot. salon meblowy Mebest

Regał świetnie wyeksponuje detale, które obok funkcjonalnej roli, mogą stanowić ciekawą ozdobę. Na półkach mogą piętrzyć się książki, rodowe pamiątki czy dekoracyjne figurki.

Po drugie – relaks

W salonie wypoczywa się i ogląda telewizję, musi znaleźć się w nim wygodny i funkcjonalny narożnik, sofa czy zestaw wypoczynkowy. Warto, aby mebel stał vis-à-vis odbiornika, w odległości ok. trzech przekątnych ekranu. Sam telewizor można zawiesić na ścianie lub wykorzystać stylową szafkę RTV, która ukryje wszystkie nieestetyczne kable i przewody, a przy okazji może być dobrym miejscem do przechowania książek i innych drobiazgów.

Wygodny narożnik można urozmaicić fotelem utrzymanym w innym stylu i tonacji kolorystycznej

Fot. salon meblowy Mebest

Po trzecie – wygodne meble do salonu

Salon to miejsce przyjmowania gości. Dlatego obok wypoczynku nie może zabraknąć mebli do salonu w postaci funkcjonalnego stolika kawowego lub ławy. Jeżeli mebel stanie koło narożnika, warto wybrać taki o kwadratowym lub prostokątnym kształcie. Gdy stolik umieszczasz pomiędzy dwoma sofami lub sofą a fotelami, ciekawą aranżacją będzie mebel o owalnym lub okrągłym blacie. – Ciekawą formą są stoliki o blacie obitym materiałem tapicerowanym, a także modele wyposażone w praktyczne półki czy szuflady – dodaje Marta Machowicz.

Stolik kawowy to mebel do salonu, który może być nie tylko atrakcyjny, ale i funkcjonalny dzięki dodatkowym półkom czy szufladom

Fot. salon meblowy Mebest

Po czwarte – kolorystka mebli do salonu

W meblach do salonu liczy się nie tylko, ale i kolor. We wnętrzach klasycznych sprawdzą się meble w kolorze ciemnego drewna, np. mahoniowe. Z kolei w przestrzeniach skandynawskich lepiej zaprezentują się modele białe lub łączące biel z naturalnym kolorem drewna bukowego czy dębowego. Meble do salonu w kolorze przecieranej bieli to świetny pomysł do wnętrz rustykalnych i prowansalskich.

Ciemne meble do salonu pasują do klasycznych, a zarazem przestronnych wnętrz

Fot. salon meblowy Mebest

W salonie wypoczywa się, ogląda telewizję, czyta książki, a także przyjmuje gości. Poza tym to miejsce, które służy przechowywaniu, dlatego meble do salonu powinny nie tylko świetnie się prezentować, ale dodatkowo pełnić praktyczną rolę.