Pracując w oparciu o futurystyczne, półprzezroczyste tkaniny, brazylijski artysta Ernesto Neto stworzył serię sensualnych rzeźb, które od kilku dni możemy oglądać na wystawie „Wdzięczność” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Aspen.


Znany z projektowania wyjątkowych, przestrzennych konstrukcji, rzeźbiarz na swojej najnowszej wystawie prezentuje proste formy, inspirowane kształtami występującymi w świecie przyrody.

W przeciwieństwie do innych ekspozycji znajdujących się w prestiżowej galerii, na wystawie Neto najważniejsza jest interakcja i bliskość ze sztuką. Każdą rzeźbę można dotknąć, goście wystawy są zachęcani do sensorycznego odbioru sztuki na każdym poziomie zmysłów. Instalacje zachwycają nie tylko wizualnie, ale też akustycznie. U Neto zachwyca wielość form i udane połączenie na co dzień nie korespondujących ze sobą stylów.

Artysta zestawia formy flory, takie jak kwiaty, nasiona czy korzenie z wyobrażeniem wnętrza ludzkiego ciała. Rozmieszczone w przestrzeni wystawienniczej duże rzeźby, przypominające wielkie parasole z obitymi pluszem leżankami, zachęcają do rozłożenia się i kontemplacji. Dzięki zastosowaniu pastelowej kolorystyki, wystawa przekształca się w miejsce tętniące życiem. Neto, wpisując się w aktualny nurt światowej rzeźby, kwestionuje pojęcie instalacji jako martwego obiektu, poprzez swoje dzieła próbuje wpłynąć na relacje człowieka ze sztuką.