Kiedy sprawdzi się sypialnia z łazienką?

Istnieją co najmniej dwie okoliczności, w których warto połączyć te dwa pomieszczenia w jedno. Pierwszy z nich to sytuacja, w której para lubi wspólne, romantyczne kąpiele przed snem. Oczywiście może temu służyć klasyczny układ mieszkania, ale łazienka nowoczesna, znajdująca się niedaleko łóżka, sprzyja wielu szaleństwom.

Drugi wariant to dla odmiany dopasowanie mieszkania do gustów osób ceniących wyjątkowo zaskakujące rozwiązania. Czy jest to funkcjonalne? Cóż, odpowiedzią jest to, że możesz zaraz po obudzeniu przejść kilka kroków prosto pod prysznic. W obu przypadkach pamiętaj jednak, że jeśli posiadasz dzieci, warto posiadać dla nich odrębną „klasyczną łazienkę”.

Dbaj o spójność projektu wnętrz

Jeżeli decydujesz się na umieszczenie wanny w sypialni, pamiętaj, że wystrój łazienki stanowiącej część innego pomieszczenia, powinien do niego pasować. Wbrew pozorom, jest to całkiem proste, o czym przekonują najbardziej doświadczeni producenci, np. polska marka KOŁO: kolo.com.pl/aranzacja-lazienki/. Co trzeba wciąż pod uwagę przy urządzaniu tak specyficznego pomieszczenia?

  • Nie oddzielaj drastycznie części kąpielowej od sypialnianej np. innym kolorem płytek.
  • Jeżeli stawiasz na zasłony wokół wanny, niech nawiązują one kolorystycznie do tych w oknach.
  • Jeśli masz np. armaturę w kolorze miedzi, wstaw kilka elementów w takiej samej kolorystyce do pomieszczenia.
  • Kosmetyki i akcesoria kąpielowe trzymaj w szafce, aby nie potęgować wrażenia, że wanna nie pasuje do pokoju.
  • Modne łazienki z wannami potrzebują często większej uwagi ze względu na konieczność łączenia pozornie niepasujących do siebie elementów.

O czym warto pamiętać?

Połączenie łazienki z sypialnią nie ogranicza się tylko do odpowiedniego doprowadzenia wody i zamontowaniu wanny. Trzeba pamiętać także o tym, by wszystkie elementy pomieszczenia były odporne na wilgoć – nie tylko te w części przeznaczonej do kąpieli. Ponadto wentylacja powinna być możliwie efektywna, a podłoga w pobliżu wanny lekko przechylona w stronę odpływu.

Choć wiele projektów umieszcza wannę po prostu w kącie pomieszczenia, bez dodatkowych osłon, warto pomyśleć i o nich. Dobrze sprawdzają się szklane przegrody, które nie kolidują z aranżacją sypialni, a jednocześnie zmniejszają problem z rozchodzącą się wilgocią, czy przypadkowym skierowaniem strumienia prysznica.

Kto potrzebuje takiego rozwiązania?

Sypialnia z wanną nie jest obowiązkowym elementem w każdym mieszkaniu, dlatego warto przemyśleć, czy na pewno jest ci ona potrzebna. Zadowoleni będą przede wszystkim miłośnicy nowoczesnego designu, ale i fani oryginalnych rozwiązań oraz ekspresowego relaksu. Przyznajmy jednak, że nie jest to kwestia potrzeby, a chęci wyróżnienia się na tle innych.

Dodatkowo osoby, które dysponują dużą sypialnią, właśnie w ten sposób są w stanie zagospodarować przestrzeń, niwelując wrażenie chłodu. Jeżeli dodamy do tego przytulne dodatki w postaci akcentów z drewna, włochatych chodników czy roślin, całość będzie prezentowała się naprawdę ciekawie. Jak widać, nie tylko niewielkie pomieszczenia mogą sprawiać trudność podczas aranżacji, a jednak jest to warte efektu.