Przedmioty ceramiczne rzadko kiedy bywają designerskie. Najczęściej znajdują się na półce lub stole z jakimiś owocami czy zbędnymi rzeczami, na które nie mamy innego miejsca. Ceramikę obejrzymy w muzeum lub podczas wizyty u babci, ale nie wzbudzi ona na długo naszego zainteresowania. Co prawda, sam proces wytwarzania ceramiki jest ciekawy, to zupełnie nieznany większości z nas.

Pomysł połączenia sztuki i rzemiosła ceramicznego wdrożyła w życie Marta Bordes. Okazał się on na tyle udany, że powstała seria lamp, nazwana „Elastyczne światło”. Zastosowany system przegubowy wygląda niesamowicie efektownie i nadaje statycznej ceramice dynamiki. Powstałe przedmioty przeczą konwencji, w jakiej tradycyjnie przedstawiane są przedmioty ceramiczne.

Elastyczne lampy wykonane zostały z wielu wygładzonych elementów, połączonych gumowymi linkami, które pozwalają obracać strumień światła w zależności od potrzeb. Proste, geometryczne formy z dodatkiem kolorowych łączeń, ruchoma konstrukcja, zestawienie dobrego rzemiosła i designu. Zabawna i funkcjonalna seria oświetlenia.