Projektowanie dla wszystkich to wyzwanie na miarę XXI wieku. Bogate społeczeństwa zachodu i dalekiego wschodu żyją coraz dłużej. Co więcej pojawia się coraz więcej osób z dysfunkcjami i rośnie świadomość, że wszyscy jesteśmy w mniejszym lub większym stopniu inwalidami.

Jeszcze w latach pięćdziesiątych XX wieku, za osoby niepełnosprawne uważano ludzi w okularach. XXI wiek to w cywilizowanym świecie wzrost rynku produktów dla ludzi starszych i dysfunkcjonalnych. Produkty należy tworzyć tak, aby były dostosowane dla wszystkich, niezależnie od ich ograniczeń psycho-fizycznych.

Gadżetem, który tworzy nową jakość jest designerski wózek inwalidzki Whill. Projekt otrzymał prestiżową nagrodę Good Design.

Japoński projekt dla niepełnosprawnych ruchowo wyróżnia znakomite wzornictwo i funkcjonalność. Zdaniem designerów akcesoria dla inwalidów to segment, który wymaga innowacji. Warto dodać, że to sektor rynku z ogromnym potencjałem wzrostu. Już teraz w Japonii ilość towarów dla osób starszych czy niepełnosprawnych jest większa, niż tych dla dzieci.

Projektanci nazwali Whill "urządzeniem osobistej mobilności".

To wózek, który koncentruje się na możliwościach, nie na ograniczeniach.  Podjęte przez twórców konsultacje z osobami niepełnosprawnymi, skoncentrowały prace na procesie bezpiecznego przemieszczania się na krótkich odcinkach.

Sterowanie "pojazdem" jest intuicyjne i proste. Zwróćmy uwagę na ruchomy fotel. Przyciski umożliwiają dostosowanie wysokości czy nachylenia wózka do aktualnych potrzeb i warunków. Personalizacja to istotny element projektu.

Układ kół dostosowano do jazdy w każdych warunkach. Możemy przemierzać wąskie, kręte ulice miast i wybrać się na wycieczkę do lasu. To mobilne urządzenie uniwersalne.

Nagroda Good Design została ustanowiona w 1957 roku i na trwałe wpisała się w technologiczny krajobraz Japoni. To promocja marek, które "mają na celu wzbogacić życie, przemysł i społeczność".

Projekt firmy Whill kreuje nowe trendy rynkowe i tworzy zupełnie nową wartość w segmencie urządzeń dla osób dysfunkcjonalnych. Totalna rekomendacja trendu.pl