Mija 30 lat, odkąd obdarzony geniuszem Steve Jobs przedstawił pierwszy model Maca. Komputer zaprezentowany w 1984 roku był największą rewolucją na rynku PC. System operacyjny nie stanowił graficznej nakładki na tekstowy DOS, będąc w pełni sprawnym systemem graficznym, zapewniającym unikalną jakość pracy i intuicyjną obsługę.

Zamiast wklepywać setki linijek tekstu, wystarczyło klikać myszką po wypełnionym designerskimi ikonami ekranie. To była rewolucja na miarę wynalezienia druku przez Guttenberga. Cynicznie nastawieni analitycy rynku twierdzą, że Jobs nic nie stworzył, a jedynie udoskonalił koncepcje, które ujrzał w laboratoriach konkurencji. Czas pokazał, że Jobs kierowany niezwykłą intuicją okazał się największym innowatorem i rewolucjonistą na rynku nowych technologii.

Mac to prawdziwa antyteza klasycznego PC, utożsamianego z firmą IBM. To gotowy produkt, najwyższej klasy design, spójna identyfikacja wizualna, brak zbędnych elementów. Gotowy i doskonały komputer umożliwiający pracę i rozrywkę na najwyższym poziomie. Nic się nie zawiesza i nie zakłóca nam pracy. Kolejne modele Macintosham zwane Mac i iMac stanowiły twórcze rozwinięcie pierwotnej koncepcji Jobsa. W większym stopniu inspirowane designem i nowinkami technologicznymi, ale podążające tą samą drogą prostoty, ergonomii i braku zbędnych komplikacji.

Poniżej przypominamy historię wszystkich modeli Macintosha. To pierwsza część historii produktu wzbogacona niezwykłymi zdjęciami.

 

1984 - Macintosh


 

1984 to nawiązująca do Orwella reklama Macintosha zaprezentowana podczas Super Bowl i debiut pierwszego komputera osobistego z myszką i graficznym systemem operacyjnym Mac OS.

Rozpoczyna się nowa era...

 

1985 – Macintosh XL


Rozbudowana wersja Macintosha wyposażona w 1 MB Ramu, Dysk 400k i 12-calowy ekran monochromatyczny.

 

1986 - Macintosh Plus


Pierwszy Macintosh, który pozwala na rozbudowę, tzw. upgrade. Umożliwia to dostępny na pokładzie komputera port SCSI, pozwalający na podłączenie zewnętrznych dysków twardych, skanerów, modemów czy drukarek. Komputer, który stanie się ulubionym gadżetem ekspertów od DTP. Dzięki nowej technologii, zwanej LocalTalk umożliwia najwyższą jakość pracy specjalistom zajmującym się grafiką i drukiem. Macintosh Plus współpracował m.in. z kultowym programem Page Maker i drukarką LaserWriter.

 

1987 - Macintosh II


Kolejna generacja Macintosha. Wyróżnia się konstrukcją modułową. Umożliwia współpracę z licznymi wyświetlaczami, oferując jednorazowo 256 kolorów z palety 16,7 milionów. Nie tak przełomowy jak pierwsza generacja.

 

1988 - Macintosh IIx


Rozwinięcie drugiej generacji Macintosha. Zawiera napęd dyskietek 1,44 MB. Ten typ nośnika stanie się wkrótce standardem na rynku komputerów osobistych. Apple znowu wyznacza trendy w technologii.

 

1989 - Macintosh Portable


Pierwszy przenośny Macintosh. Co prawda waży znacznie więcej niż współczesne notebooki, ale tworzy nową niszę na rynku, umożliwiając transport ulubionego jabłuszka w dowolne miejsce. Prawdziwy protoplasta mobilnej pracy. Został wysłany w kosmos na pokładzie promu Atlantis w 1991 roku. Komputer, który rozpoczął modę na wysyłanie e-maili.

 

1990 - Macintosh LC


Znacznie tańszy od poprzedników. Posiadał dużo bogatszą paletę barw, oferując unikalne możliwości graficzne i multimedialne. Inspiracja dla tzw. sceny demo, która realizowała projekty prezentujące możliwości komputerów osobistych w tym okresie.

 

Pierwszy Macintosh z wejściem Audio, który umożliwiał sampling i obróbkę dźwięków.

 

1991 - Macintosh PowerBook


Pierwszy prawdziwy notebook od Apple. Komputer, który stanie się ulubionym sprzętem celebrytów, pisarzy i bohaterek seriali o życiu wielkomiejskich kobiet. Carrie Bradshaw, Meg Ryan w „Masz wiadomość” to jedynie wybrane przykłady, potwierdzające popularność modelu.

Innowacyjna, niezwykle ergonomiczna klawiatura, znakomity ekran czy kultowy już trackball czynią ten model jednym z najbardziej kultowych w historii.

 

1992 - Macintosh Quadra 950


Pierwszy w pełni profesjonalny Macintosh. Zawiera m.in. port Ethernet umożliwiający niezwykle szybką transmisję danych i możliwość tworzenia sieci lokalnej. Mocny i funkcjonalny. Staje się ulubionym sprzętem designerów, architektów i fotografów. Kultowe narzędzie pracy w agencjach reklamowych.

 

1993 - Macintosh TV


Swoiste dziwadło. Nieudany projekt, który jest przykładem integracji różnych urządzeń z kultowymi jabłuszkami. Oferuje wbudowany odbiornik TV. Zaprzeczenie istoty Apple, która wyraża się w designerskim komputerze oferującym wszystko, co jest potrzebne i nic ponadto.

Pierwszy czarny Macintosh, kolejnym będzie dopiero model Mac Pro.

 

1994 - Macintosh PowerBook 540c


Pierwszy notebook z wyświetlaczem LCD i portem Ethernet. Do tego rewolucyjny trackpad, używany w przenośnych komputerach po dzień dzisiejszy.

 

1995 – Power Macintosh 850


Pierwszy na świecie komputer stacjonarny umożliwiający import danych ze źródeł Audio i Video. Komputer stanie się synonimem multimedialnej maszyny, na której można tworzyć teledyski. Ulubiony sprzęt filmowców z epoki.

 

1996 - Macintosh PowerBook 1400


Kolejny notebook. Tym razem wyposażony w innowacyjny napęd CD. Po raz pierwszy przenośny PowerBook oferuje tak wysoką jakość dźwięku i obrazu.

 

1997 – Macintosh na 20-lecie Macintosha


Choć od premiery pierwszego Maca mija więcej niż 20 lat, Apple przedstawia designerski i swoiście high-endowy model z okazji 20-lecia marki. Wyposażony m.in. w system dźwięku sygnowany przez Bose, staje się pierwszym komputerem klasy Premium. Nie odnosi sukcesu.