Netbooki zdobyły uznanie konsumentów na całym świecie. Najczęściej są one kupowane jako dodatkowy, lekki komputer używany w celu dostępu do Internetu oraz lekkiej pracy. W netbookach wszystko jest w skali mikro: niewielkie rozmiary, cena ale i także niewielka wydajność, która jednak w zupełności wystarcza do najprostszych zadań.

Na netbookach najczęściej możemy znaleźć system Windows XP. Z początku jednak, gdy na rynek wchodził pierwszy netbook - Asus EEE 701 – zakładano, że te komputery mają pracować pod kontrolą systemów pisanych specjalnie dla nich. Najczęściej mówiono o specjalnych dystrybucjach Linuksa ze specjalnie dostosowanym interfejsem. Praca na tak niewielkim ekranie w systemie Windows XP może dać się we znaki – niektóre okienka konfiguracyjne nie mieszczą się na ekranie na wysokość… Aby wyeliminować tę niewygodę, powstają rozmaite mutacje systemów przeznaczonych dla netbooków.

Moblin jest jednym z takich alternatywnych środowisk pracy. Jest on oparty na Linuksie, a co za tym idzie – dostępny za darmo. Każdy może ściągnąć i zainstalować ten system na swoim małym laptopie. System jest wyposażony w przeglądarkę WWW, przeglądarkę PDF, komunikator internetowy oraz dużo programów zmieniających netbooka w organizer. Wadą systemu jest to, że wybór dodatkowych aplikacji jest niewielki. Moblin jest jednak obiecującą platformą i jeżeli będzie rozwijany, powinien stać się bardziej popularny.