Do redakcji trendu.pl trafił gamingowy model marki ASUS. To niemal legendarny model GL752VW sygnowany logo Republic of Gamers.

Specyfikacja:

ASUS stworzył mobilną platformę dla graczy. Czy model GL752VW to esencja gamingowego designu i imponujących parametrów ? Mózgiem całości jest procesor Intel Core i7 6700HQ. To najbardziej wydajna jednostka mobilna dostępna na rynku.

Jak na przenośny komputer dedykowany dla graczy otrzymujemy zbyt mało pamięci RAM. To jedynie 8GB, które opcjonalnie rozszerzymy do równie symbolicznych 16 GB.

Konkurencja oferuje znacznie więcej. 64 GB pamięci w tym segmencie rynku nie robi już na nikim wrażenia.

Za generowany obraz odpowiada karta graficzna serii Nvidia GeForce 960M. To kość, która najlepsze chwile ma za sobą i nie spełnia wymogów współczesnych tytułów gier.

Dysk SSD oferuje pojemność na poziomie 250 GB. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10 Home. Okazuje się, że to sensowny wybór. ASUS działa spójnie i dość wydajnie. Choć nie mamy do czynienia z reprezentantem najnowszych technologii, komputer okazuje się świetnym kompanem dla graczy. Emblemat Republic of Gamers podkreśla jakość i unikalny charakter testowanego modelu.

Ekran:

Matowy wyświetlacz o przekątnej 17,3 cala oferuje rozdzielczość Full HD na poziomie 1920x1028 px. Matryca klasy TN oferuje przeciętną jak na gamingowy segment, jakość obrazu.

Przyzwyczajeni do ekranów IPS nie odczuliśmy istotnego dyskomfortu. To wyświetlacz dobrej jakości o dość archaicznej konstrukcji. Plusem pozostaje możliwość odkręcania ekranu do 135 stopni. Matowa powierzchnia pozwala delektować się grami nawet w słoneczne dni, co stanowi niewątpliwy atut klasycznego rozwiązania. Nasycenie kolorów, podświetlenie matrycy i jej czytelność pozostają na zadowalającym poziomie.

Obudowa, wyposażenie:

Design komputera nawiązuje do kultury Majów i wzornictwa myśliwców F22. Obudowę wykonano z aluminium i tworzyw sztucznych. Całość okazuje się odporna na nacisk i próby wyginania. Nie odnotowaliśmy trzasków. Model należy pochwalić za jakość spasowana. Wartością dodaną jest napęd optyczny.

Laptop jest odporny na kurz i odciski. Waga laptopa to 3 kg. Dostęp do podstawowej części serwisowej - dysków i pamięci RAM, następuje po odkręceniu dwóch śrub i zdjęciu pokrywy.

Aby przeczyścić układ chłodzenia należy zdemontować całą obudowę. Klawiatura to najwyższa klasa w segmencie. Klawisze działają precyzyjnie, oferując unikalny komfort i stabilność oraz optymalny skok.

Wielbicieli nocnych rozgrywek ucieszą - czerwone podświetlenie i dedykowane klawisze dla graczy.

Minus to klawiatura numeryczna. Klawisze umieszczono zbyt blisko. Dodatkowo są niepotrzebnie zintegrowane z przyciskiem zasilania.

Touchpad cieszy precyzją interakcji. Ruchy użytkownika są odwzorowane w trybie natychmiastowym. Przyciski działają intuicyjnie. Gracze otrzymują dedykowaną mysz, która stanowi integralny element zestawu.

Złącza:

lewa strona:

-gniazdo zasilania

-minidisplay port

-port HDMI

-gniazdo LAN

-gniazdo USB 3.0

-gniazdo USB 3.1 typ C

prawa strona:

-2xgniazdo audio

-2x gniazdo USB 2.0

-gniazdo blokady Kenisington

Działanie:

ASUS GL752VW to klasyczny laptop gamingowy. Z większością gier radzi sobie lepiej niż najnowsze modele notebooków dedykowanych rozwiązaniom multimedialnym. Negatywnie rozczarowuje system audio. Jakość dźwięku nie poraża dynamiką i głośnością.

Czas działania, hałas, temparatura:

Temperatura w trybie obciążenia pozostaje na dostatecznym poziomie. W najcieplejszym miejscu notujemy 44,1 stopnia.

W stanie spoczynku nie przekracza 30 stopni. Układ chłodzenia okazuje się przeciętny i stanowi regres dla produktów marki ASUS. Firma wraca do rozwiązania sprzed kilku lat.

W warunkach największego obciążenia laptop odmówił posłuszeństwa wyłączając się. Odnotowaliśmy istotne spowolnienie pracy komputera, gdy temperatura procesora osiągnęła wartość krytyczną.

Dźwięk generowany przez wentylator w warunkach obciążenia okazał się nie do zniesienia. Chłodzenie to swoista "Pięta Achillesa" testowanego komputera.

Czas działania na akumulatorze:

Czas pracy: Przy maksymalnym obciążeniu ASUS rozładował się po godzinie. W trybie normalnego użytkowania laptop działa przez 3 godziny. W stanie maksymalnego oszczędzania osiągnęliśmy rezultat na poziomie 5 godzin. Błędnym rozwiązaniem okazuje się lokalizacja akumulatora, który umieszczono wewnątrz testowanego urządzenia.

Podsumowanie:

GL752VW to sensowna alternatywa dla stacjonarnego komputera dla graczy. Niezbędnym dodatkiem okazuje się podkładka chłodząca. Rekomendujemy zakup mocniejszej konfiguracji i delektowanie się pełnią możliwości gamingowego modelu marki ASUS. Cena w zależności od konfiguracji wynosi od 4500 - 5500 PLN.

Wady:

-matryca TN

-słaba jakość dźwięku

-głośne i nie wystarczająco wydajne chłodzenie

-słabo rozmieszczona klawiatura numeryczna

-przycisk zasilania w klawiaturze

-słaby czas pracy na baterii

-bateria wewnątrz obudowy

Zalety:

-wydajność 3D

-duża ilość złącz