Platforma VOD BBC iPlayer może być sterowana za pomocą fal mózgowych.

Projekt wynika z połączenia sił BBC, z prężnym studiem This Place. Jego inżynierowie pracują nad unikalnym interfejsem dla użytkowników. Wszystko po to by stworzyć eksperymentalną aplikację. Dusan Hamlin, odpowiedzialny za inwestycję stwierdził, że zawsze był zainteresowany wyzwaniem, związanym z inteligentnym interfejsem TV. Jego cel to eliminacja tradycyjnych form sterowania odbiornikiem telewizyjnym (pilot, smartfon).

Jak takie urządzenie działa ? Odpowiedź jest zaskakująco prosta. Użytkownik nakłada na głowę aparaturę EEG, czyli elektroencefalograf, który poprzez dwa niewielkie czujniki umieszczone przy uchu i czole mierzy aktywność elektryczną mózgu. W ten sposób dokonujemy trybu wyboru w jaki chcemy kontrolować urządzenie. To koncentracja lub medytacja.

Po dokonaniu decyzji wybieramy sposób komunikacji z urządzeniem. Na ekranie wyświetla się licznik fal mózgowych pokazujący poziom naszej koncentracji. Gdy przekroczy on określoną granicę, wysyłany jest sygnał, np. włączający BBC iPlayera.

BBC pragnie dotrzeć z innowacyjną technologią do osób które zostały sparaliżowane. W istocie to początek rewolucji, która dokona niespotykanej integracji naszych mózgów z otoczeniem cyfrowym. Innowacja roku. Być może najważniejsze odkrycie dekady.