Jak przechowywać wino? Jeżeli nie zamierzasz od razu otworzyć butelki, którą kupiłeś lub dostałeś w prezencie, warto pamiętać o tym, żeby nie wystawiać wina na działanie światła słonecznego i wysokiej lub bardzo niskiej temperatury. Wina białe i czerwone różnią się nie tylko walorami smakowymi i zapachowymi, lecz także warunkami, w jakich powinny leżakować. Optymalna temperatura dla wina białego to 10–12° C, dla czerwonego 15–18° C, różowego 9–10°C, natomiast dla win musujących 6–9° C.

Lodówka versus lodówka do wina

W zwykłej chłodziarce nie zawsze znajdują się półki na butelki, dlatego czasami stawia się wino pionowo – to błąd. W przypadku win zamykanych korkiem powinien on pozostawać przez cały czas zamoczony w winie. W winiarce wszystkie butelki spoczywają w pozycji horyzontalnej. Nie są również narażone na ciągłą zmianę miejsca czy wstrząsy, które mogą mieć wpływ na właściwości wina.

Nie zapominaj też o temperaturze. W lodówce rzadko kiedy ustawiasz temperaturę wnętrza tak, by była dopasowana wyłącznie do wina, ponieważ nie służyłoby to innym produktom. Chłodziarka do wina stanowi najprostszy sposób na zawsze odpowiednio schłodzone wino. Dwustrefowa winiarka Hoover pozwala na ustawienie żądanej temperatury dla każdej komory z osobna – wymarzone rozwiązanie dla miłośników białych i czerwonych win. Możesz również zdecydować się na chłodziarkę do wina z trzema strefami chłodzenia HWC 2536 DL, z zakresem temperatur 5– 18°C.

Po czym poznać dobrą winiarkę?

Oprócz pojemności, która w zależności od modelu może wynosić 36, 40 lub 70 butelek, zwróć uwagę na wyposażenie. Ważne, żeby chłodziarka miała drewniane półki oraz możliwość przechowania butelek o różnych rozmiarach i kształtach. Służą do tego wysuwane półki, dzięki czemu łatwo zmieniać ich położenie. Winiarki Hoover są wyposażone w prosty w obsłudze wyświetlacz, zapamiętujący wcześniejsze ustawienia temperatur.

Dodatkowy stojak na wino na 6 butelek stanowi wygodne rozwiązanie podczas wystawnych kolacji i dużych imprez. Przydatną funkcją okazuje się również system Auto-Cycle z automatycznym odszranianiem. Dzięki niemu nie musisz się martwić o konieczność usuwania szronu ze ścianek urządzenia.

Jesteś koneserem, a może dopiero zaczynasz swoją przygodę z winem? Marka Hoover wspiera każdego w realizowaniu swoich pasji!