W redakcji największego portalu o trendach pojawił się długo wyczekiwany Dell Inspiron 5000 -13. Czy notebook kreuje trendy na rynku i stanowi optymalny wybór w segmencie ?

Specyfikacja:

Komputer wyposażono w energooszczędny i wydajny procesor serii Intel Core i3 6100 U o taktowaniu zegara na poziomie 2,3 Ghz. Na pokładzie znajdziemy symboliczne 8 GB pamięci RAM, które rozszerzymy do 16 GB.

Karta graficzna to typowy dla tej klasy notebooków model Intel 520 HD. Na dane przeznaczono dysk o pojemności 1 TB. Całość pracuje pod kontrolą dopracowanej wersji systemu operacyjnego Windows 10 Home, który sensownie współpracuje z ekranem dotykowym.

Ekran:

Dotykowy wyświetlacz oferuje przekątną na poziomie 13,3 cala. Ekran pozwala na pracę w rozdzielczości 1920x1080 czyli pełnym Full HD. Matryca IPS pozwoli delektować się wysokiej klasy obrazem niezależnie od kąta widzenia.

Należy pamiętać o refleksach, które irytują podczas pracy w słoneczne dni. Powierzchnia wyświetlacza pozwala na intuicyjną interakcję, błyskawicznie reagując na dotyk.

Ekran odkręcimy o 360 stopni zamieniając modny gadżet w tablet. Dodatkowo pracujemy w opcjonalnych trybach laptopa i podstawki - w którym delektujemy się filmami.

Obudowa, wyposażenie:

Ergonomiczną i designerską obudowę wykonano z tworzyw sztucznych z dodatkiem aluminium. Całość okazuje się przyjemna w dotyku. Nie dostrzegamy irytujących śladów. To komputer na którym naprawdę dobrze się pracuje. Solidne wykonanie podkreśla jakość spasowania materiałów i odporność na próby wyginania czy docisku.

Podświetlana klawiatura pozwala na efektywną pracę nocą. Skok klawiszy jest optymalny. Wrażenia z pracy nie ustępują droższym modelom w stylu Lenovo ThinkPad.

Warto dodać, że klawiatura przeszła test wytrzymałości najczęściej używanych obszarów roboczych. Równie udana okazuje się konfiguracja touchpada, który błyskawicznie reaguje na dotyk.

Dostęp do części serwisowej jest utrudniony. Należy odkręcić całą pokrywę, aby móc wymienić pamięć czy dysk HDD. Wbudowana bateria nie wydaje się sensownym rozwiązaniem. W droższych modelach marki Dell istnieje możliwość wymiany i implementacji zewnętrznej baterii. Komputer waży 1,7 kg i wyróżnia się grubością na poziomie 19,5 mm.

lewa strona:

-gniazdo zasilania

-port HDMI

-2 gniazda USB 3.0

-gniazdo słuchawkowe (audio).

prawa strona:

-przycisk zasilania

-regulacja głośności

-czytnik kart pamięci SD

-gniazdo USB 2.0

-gniazdo blokady Noble

Działanie:

To idealny model do prac biurowych i zastosowań multimedialnych. Dell nie jest stworzony dla graczy, chyba że mówimy o klasykach sprzed lat.

Czas działania, hałas, temparatura:

Temperatura w testach wydajnościowych nie przekracza 35 stopni Celcjusza. Na spodzie testowanego notebooka wynosi 37 stopni. Dźwięk układu chłodzenia w trybie pełnej wydajności pozostaje ledwo słyszalny. Podczas normalnego użytkowania pracujemy w pełnej ciszy.

Czas działania na akumulatorze:

Inspiron w pełnym obciążeniu wytrwał ponad 4 godziny. Przy normalnym użytkowaniu czas wzrósł do 6 godzin i 26 minut. Przy maksymalnym oszczędzaniu energii osiągnęliśmy wynik na poziomie ponad 8 godzin, kosztem braku łączności wifi i spadku podświetlenia ekranu.

Podsumowanie:

Solidny, świetnie wykonany partner do prostych, biurowych zastosowań. Ekonomiczna alternatywa dla droższych laptopów mobilnych. Sensowna i adekwatna cena na poziomie 2799 PLN.

Wady:

-wbudowany akumulator

-utrudniony dostęp do części serwisowej

-przeciętna wydajność

-błyszcząca matryca

Zalety:

-wytrzymałość

-cicha praca

-wielość trybów pracy

-hybryda tablet/laptop

-dotykowy ekran

-doskonała klawiatura

-dobry stosunek cena/jakość

-solidność

-ergonomia