Czy Inspiron marki Dell może ekscytować w takim stopniu, który znamy z komputerów sygnowanych logo Alienware lub Razer ?

Czy o komputerze popularnej marki możemy mówić, że jest miodny, ma status kultowego i jest sprzętem gamingowym ?

W wypadku opisywanego przez nas modelu wszelkie stereotypy legły w gruzach.

Specyfikacja:

Mózg notebooka to bezkompromisowy Intel Core i7 6700 HQ 2,6 GHZ. Testowana przez trendu.pl wersja posiada jedynie 8 GB pamięci RAM. To zbyt mało dla rozpieszczonych standardem 16 GB redaktorów działu gadżety w największym polskim portalu o trendach.

Co więcej, pamięć rozszerzymy jedynie do 16 GB, co jest zbyt niską wartością. Uśmiech i sporą dawkę endorfin zapewnia karta graficzna. To fenomenalna Nvidia GeForce GTX 960 M, z dedykowaną pamięcią 4 GB.

Parametry gamingowego Della, pozwolą uruchomić najbardziej zaawansowane tytuły gier. Sprzęt umożliwia delektowanie się dowolnymi multimediami. Kość sprawdza się w skomplikowanych procesach graficznych, takich jak renderowanie obrazów.

Za dźwięk odpowiada układ firmy Intel, który pozostaje wystarczający dla zmęczonych licznymi imprezami uszu redaktorów trendu.pl

Muzyka brzmi czysto i dynamicznie. Basy trafiają do nas poprzez wysokiej klasy subwoofer, którego nie oferuje konkurencja.

Dane gromadzimy na dysku o pojemności 1 TB. HDD dostarczyła legendarna firma Seagate. Całość pracuje pod kontrolą udanego systemu operacyjnego Microsoft Windows 10.

Ekran:

Inspiron oferuje matowy wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala. Rozdzielczość ekranu to imponujące 3840 x 2160 pikseli. To oznacza pełne 4K. Matryca IPS gwarantuje wysoką jakość emitowanego obrazu, niezależnie od kąta odchylenia. Zapierające dech w piersiach parametry powodują, że jesteśmy skazani na korzystanie z systemowej lupy. Zbyt często zdarza się sytuacja, w której borykamy się z problemem percepcji niewielkiej czcionki. Zjawisko refleksów świetlnych nie występuje.

Obudowa, wyposażenie:

Gamingowy Dell wyróżnia designerska, wyrafinowana i ergonomiczna obudowa. Całość jest przyjemna w dotyku i nie naraża nas na obserwowanie irytujących śladów. Klawiatura dba o nasze nadgarstki i spełnia standardy współczesnego wzornictwa. Irytuje korzystanie z klawiszy numerycznych czy zaginanie środkowej części elementu.

Testy wytrzymałościowe wypadają przeciętnie. Laptop zbyt intensywnie trzeszczy. Materiały są nieźle spasowane, co poprawia ogólny obraz całości.

Plusem jest łatwy dostęp do akumulatora. W równie przyjazny i intuicyjny sposób wymienimy dysk, pamięć czy kartę Wi-Fi.

Hardcorowych graczy może drażnić brak napędu optycznego. Warto dodać, że w dobie wszechobecnej chmury to zrozumiała decyzja producenta.

Złącza:

lewa strona:

- gniazdo zasilania

- 2 gniazda USB 3.0

- gniazdo słuchawkowe (audio)

prawa strona:

- czytnik kart pamięci

- gniazdo USB 3.0

- port HDMI

- gniazdo LAN

- gniazdo blokady Kensington

Funkcjonowanie:

Komputer sprawdza się doskonale zarówno jako narzędzie pracy przy aplikacjach biurowych, stacja multimedialna lub komputer gamingowy w trybie Full HD. Zapomnijcie jednak o rozgrywce w nowe tytuły w opcji 4K. Wydajność w tym wariancie jest nie do zaakceptowania.

Czas działania, hałas, temparatura:

Komputer generuje zbyt wysoką temperaturę podczas testów. Na powierzchni roboczej notujemy 50 stopni w skali Celcjusza. Spód generuje nieakceptowalne 55 stopni. Hałas układu chłodzenia w trybie maksymalnej wydajności pozostaje irytujący. Podczas normalnego użytkowania nie notujemy podobnych problemów. Wybierając chłodzenie pasywne, ciszę okupimy istotnym spadkiem wydajności.

Czas działania na akumulatorze:

Przy maksymalnych parametrach komputer pracuje 75 minut. W trybie regularnej pracy bateria wystarczy na 4 godziny. W opcji maksymalnego oszczędzania energii komputer pracuje przez 11 godzin, kosztem istotnego spadku wydajności.

Podsumowanie:

Zaskakująco miodny komputer dla graczy. Choć irytuje w trybie maksymalnej wydajności, pozwala delektować się znakomitymi tytułami gier i skutecznie korzystać z wymagającego oprogramowania.

Designerski, ergonomiczny, choć nie bez wad jakościowych. Wbudowany port HDMI powoduje, że mamy do czynienia z potencjalnym domowym centrum multimedialnym. Rekomendacja trendu.pl

Wady:

- wysoka temperatura pracy

- uciążliwy hałas

- klawiatura podatna na wyginanie

- klawiatura numeryczna

- niedopracowany tryb 4K - słaba wydajność, problem z aplikacjami

- trzeszcząca obudowa

- brak napędu DVD/Blu-ray

Zalety:

- wysoka wydajność w trybie Full HD

- matowa matryca

- port HDMI (podstawa dobrego Media Center)

- design

- miodność i czynnik "X"