Wczoraj zaprezentowaliśmy pierwszą część niezwykłej historii. To opowieść o największym wizjonerze współczesnego biznesu i najbardziej niezwykłych komputerach XX wieku.

Tym razem przenosimy się w ciąg dalszy historii, którą stworzył Steve Jobs. Jego odejście z Apple i stworzenie marki NeXT oraz rosnąca fascynacja designem prowadzą to tego, że powstają podwaliny pod kolejną generację Macintosha, która wpisze się w rewolucyjny charakter pierwszej generacji. Nowy komputer, zwany iMac to synteza najlepszego systemu operacyjnego rodem z komputerów NeXT i designu, za który odpowiada najważniejszy projektant współczesnego świata,Sir Jonathan Ive. Duet Jobs i Ive stworzył kolejny etap cyfrowej rewolucji, z komputerami iMac w roli głównej.

Tak wygląda ciąg dalszy opowieści:

1998 – iMac


 

Pierwsza generacja iMac to rewolucja na miarę Macintosha z 1984 roku. Najważniejszy jest tu design, który powoduje, że komputer staje się swoistym dziełem współczesnej sztuki projektowej, jakość wykonania i najlepszy na rynku system operacyjny, mający korzenie w firmie NeXT.

W nowym iMac nie znajdziemy przestarzałej stacji dysków. Znajduje się tu za to port USB, który wpisuje się w kolejny etap rewolucji technologicznej, umożliwiając integrację z innymi gadżetami (np. iPod).

Jajowaty projekt, którego autorem jest brytyjski designer, Sir Jonathan Ive przejdzie do kanonu współczesnego wzornictwa. To komputer, o którym marzą zarówno zapatrzeni w nowe technologie przedstawiciele subkultury Nerd, jak również aspirujący biznesmeni i businesswoman z londyńskiego City.

Prostota formy, przyjazny interfejs, najlepszy system operacyjny, swoisty przezroczysty design, o którym nie potrafimy zapomnieć do dzisiaj. Kolejna rewolucja staje się faktem.

 

1999 – Power Mac G4


To wpisujący się w rewolucję zapoczątkowaną przez model iMac superkomputer na biurko. Jest tak mocny, że zostaje zakwalifikowany jako broń przez armię USA. W połączeniu z programem Final Cut Pro staje się ulubionym narzędziem pracy filmowców z Hollywood.

 

2000 - iBook


Pierwszy notebook wyposażony w Wi-Fi. Kolejna ikona firmy Apple. Ulubiony przez gwiazdy Hollywood i kobiety zapatrzone w nowe trendy w modzie. Początek mobilnej rewolucji w designerskim opakowaniu. W pełni przenośny i użyteczny notebook.

Wygląd tego notebooka kojarzy się z rynkiem fashion. Wygląda jak designerski atrybut modnej kobiety. Fascynujący.

 

2001 - PowerBook G4


Po latach okazało się, że powstał ulubiony notebook profesjonalistów. Obowiązkowy dla przedstawicieli świata mediów i reklamy. Niezwykle mocny. Zapewnia mobilną pracę przy naprawdę złożonych projektach multimedialnych czy graficznych.

Pierwszy na świecie notebook z ekranem panoramicznym. Komputer pracuje przy pomocy systemu Mac Os X. Nowością jest aplikacja iTunes, która zrewolucjonizuje przemysł muzyczny.

 

2002 - iMac


Kolejna generacja kultowego modelu iMac. Tym razem wyposażona w płaski ekran LCD. Niezwykle cienki. Kolejny przykład designerskiej i technologicznej rewolucji. Jeszcze prostszy w użyciu, bardziej intuicyjny i atrakcyjny. Deklasuje inne komputery osobiste.

Do historii przejdzie legendarne ramie umożliwiające regulację ekranu, który jest postawiony na komputerze zawartym w białej półkuli.

 

2003 – Power Mac G5


To pierwszy superkomputer z architekturą 64-bitową. Wykonana z aluminium obudowa stanie się niezbędnym atrybutem w studiach filmowych i agencjach reklamowych na całym świecie. Supermocna, niezwykle skuteczna i zapewniająca możliwość rozbudowy platforma sprzętowa. Komputer, który zainicjował niezwykle kreatywną dekadę początku XXI wieku.

 

2004 - iBook G4


Kolejna generacja notebooka Apple. Ibook G4, którego obudowę wykonano z poliwęglanu kojarzy nam się dziś z licznymi aplikacjami jak GarageBand, iPhoto czy iMovie. Notebook, który zapewnia możliwość kreatywnej pracy w sposób wcześniej nieznany. Wielu z nas pracuje na tym sprzęcie po dziś dzień.

 

2005 - iMac G5


Kolejny iMac. Model iMac G5 to następny etap rewolucji. Płyta główna jest umieszczona za panelem LCD. Pierwszy iMac z pilotem, staje się centrum domowej rozrywki. Pilota za pomocą magnezu przyczepiamy do obudowy. Kultowy komputer wykonano ze stopu aluminium. Pozwala na dostęp do licznych multimediów za pomocą jednego przycisku. Wyróżnia się wbudowaną kamerą iSight, która jest zintegrowana z aplikacją iChat. Umożliwia komunikację przez sieć w chwilę po wyjęciu z pudełka. Jeszcze bardziej przyjazny i intuicyjny kombajn do domowej rozrywki i interakcji z innymi użytkownikami sieci Internet.

 

2006 - MacBook Pro


Pierwszy notebook Apple wyposażony w procesor firmy Intel. Zapewnia radykalny wzrost mocy w stosunku do swoich prekursorów. W pełni profesjonalne, mobilne narzędzie pracy. Ulubiony komputer profesjonalistów, coraz chętniej używany nie tylko przez speców od grafiki czy multimediów, ale również informatyków.

 

2007 – iMac


Kolejny iMac. Jeszcze bardziej designerski i multimedialny. Rewolucyjna jakość Wi-Fi. Umieszczony w smukłej obudowie wykonanej z aluminium i szkła. Szokuje nie tylko spójną obudową, ale również jakością wykonania. W wielu domach pracuje po dziś dzień.

 

2008 - MacBook Air


Pierwszy tak mały notebook od Apple. Umieszczony w obudowie wykonanej z jednego kawałka aluminium, zwanym unibody nie jest wolny od wad. Zawiasy psują się już po roku, a pozostałe elementy nie są wykonane zgodnie z wcześniejszymi standardami Apple. Piszący ten artykuł musiał sprzedać swój model po roku na części w związku z awarią ekranu. Brak jakichkolwiek napędów. Komputer, który jest protoplastą notebooków pracujących jedynie w chmurze. Brak zbędnych portów. Istotą tego komputera jest Wi-Fi i praca w sieci Internet.

 

2009 - iMac


Pierwszy iMac, który umożliwia korzystanie z gestów Multi-Touch. Wszystko dzięki tzw. Magic Mouse.

W bezdotykowy sposób przesuwamy strony internetowe czy przeglądamy zdjęcia. Ewolucja.

 

2010 – MacBook Air


MacBook Air kolejnej generacji. Tym razem bardziej dopracowany i funkcjonalny. Korzysta jedynie z pamięci Flash. Zaskakująco szybki i trwały. Model wyposażony w 11-calowy ekran waży jedyne 2,3 kg.

 

2011 – Macbook Pro


Kolejna edycja notebooków dla profesjonalistów. To pierwszy komputer wyposażony w łącze Thunderbolt, umożliwiający niezwykle szybki transfer. Mobilne narzędzie pracy na miarę XXI wieku.

 

2012 - Macbook Pro z wyświetlaczem Retina


Pierwszy notebook z wyświetlaczem Retina, który zapewnia niezwykle wysoką rozdzielczość i jakość obrazu. Rewolucyjny model znajdzie zastosowanie w branży fotograficznej i filmowej. Niezbędne narzędzie pracy ludzi świata mediów i reklamy.

 

2013 - iMac


Najnowsza generacja modelu iMac. Jakość wyświetlacza rzuca na kolana. Jeszcze szybszy, bardziej funkcjonalny i intuicyjny. Design jest ewolucją wcześniejszego modelu.

2014 - Mac Pro


Najbardziej zaawansowany Mac na rynku. Kolejny model, który wyróżnia rewolucyjny design kryje najnowsze rozwiązania technologiczne. Posiada dwa procesory graficzne i pozwala na niespotykaną wcześniej szybkość przetwarzania danych. Dopracowany w każdym detalu.