Apple zapowiada nową edycję kultowego systemu operacyjnego iOS dla urządzeń mobilnych.

8. generacja systemu zapowiada prawdziwą rewolucję. Apple zauważył rosnącą popularność otwartych systemów operacyjnych jak Android czy Ubuntu i w dużo większym stopniu niż wcześniej otwiera się na niezależnych programistów.

Obszar, który Apple rozwija szczególnie w nowym iOS to iCloud. Wszystkie pliki będą od teraz dostępne w najbardziej dopracowanej chmurze na rynku. Gratka dla służb, pozorna atrakcja dla osób, które chcą mieć więcej danych na dysku, nowa obsesja dla masowego odbiorcy gadżetów.

iCloud

iCloud oferuje liczne nowe funkcje. Nowy interfejs pozwoli pracować w chmurze z dowolnego miejsca na świecie. Wirtualizacja danych nie ma sobie równych. Z iCloud można korzystać zarówno na platformach mobilnych, jak również komputerach Mac czy poczciwych PC.

Zdjęcia i filmy będą od teraz przechowywane jedynie w chmurze. Dzięki temu otrzymamy możliwość korzystania z danych z dowolnej platformy sprzętowej. Zyskami również cenne miejsce na dysku. Z urządzeń takich jak iPhone, iPad czy iPod touch możemy nie tylko przeglądać fotografie, ale również sprawdzać ich daty wykonania, lokalizacje czy nazwy albumów.

Do tego otrzymamy bardzo zaawansowane narzędzie do obróbki zdjęć, które umożliwią ich edycję z poziomu tabletów czy smartfonów iPad i iPhone.

iMessage

Od teraz komunikacja staje się bardziej multimedialna niż kiedykolwiek wcześniej. Możemy dodawać nasz głos do każdej rozmowy, wysyłać filmy w trybie on-line i łatwiej udostępniać naszą lokalizację pozostałym użytkownikom. Czyli jeszcze mniej anonimowości i jeszcze większa cyfryzacja naszej komunikacji.

Poczta

W łatwiejszy sposób oznaczymy wiadomości jako przeczytane lub obserwowane. Łatwiej niż wcześniej zgromadzimy dane potrzebne do skomponowania treści maila. Większa i bardziej intuicyjna integracja z kalendarzem

Klawiatura

Nowa klawiatura jest jeszcze bardziej intuicyjna i inteligentna. Domyśla się z kontekstu, jakie wyrazy ma nam podpowiadać. Najbardziej dopracowany sposób wprowadzania danych na rynku.

Zdrowie

To prawdziwa rewolucja. Dzięki tej aplikacji nasz iPad czy iPhone staną się osobistym lekarzem, który analizując rozmaite parametry, tworzy niezwykle trafne diagnozy dotyczące naszego statusu zdrowotnego.

Apple udostępnił nowe narzędzie dla deweloperów, zwane HealthKit, które ułatwi rozwój aplikacji związanych z promocją zdrowia i zdrowego stylu życia oraz analizą parametrów medycznych.

Reasumując. Kolejna ewolucja koncepcji Jobsa. Odbiera nam przestrzeń prywatną, udostępniając wszystko w chmurze. System, który polubią zarówno fani marki Apple, jak również służby specjalne. Gratka dla hackerów.