Z rodziną w… chmurze

Wielu rodziców decyduje się na zakup telefonu dla dziecka z jednego powodu – troski. Dzięki smartfonom możemy być w stałym kontakcie z pociechą, nadzorować jej działania i reagować, w momencie, gdy dzieje się coś niepożądanego. Urządzenia takie jak iPhone 8 posiadają wiele narzędzi, dzięki którym użytkowanie telefonów przez nieletnich staje się bezpieczniejsze.

Istotne w przygotowaniu telefonu dla dziecka jest skonfigurowanie kilku funkcji. Przede wszystkim, warto umożliwić dostęp do tak zwanej chmury rodzinnej. Chmura pozwala członkom rodziny na udostępnianie sobie wzajemnie różnych treści. I chociaż może być wykorzystywana np. do przesyłania ofert zakupu w aplikacjach App Store, iTunes czy iBook, to daje również możliwość odnalezienia telefonu w przypadku zgubienia bądź kradzieży. Włączając usługę Znajdź mój iPhone, możemy odnaleźć urządzenie lub zabezpieczyć znajdujące się na nim dane. Podobnie jest w przypadku aplikacji Znajdź moich znajomych. Dzięki chmurze rodzice mogą otrzymywać stałe komunikaty na temat lokalizacji ich dziecka.

Podaj hasło

Jeżeli chcemy, by dane w telefonie dziecka nie dostały się w niepowołane ręce, zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie. Skonfigurować należy przede wszystkim funkcję TouchID umożliwiającą odblokowanie urządzenia przy pomocy odcisku palca. W iPhone 8 istnieje możliwość zarejestrowania pięciu różnych odcisków, dzięki czemu zarówno rodzice, jak i dzieci mogą mieć dostęp do telefonu.

Warto skorzystać również z możliwości ustawienia kilkucyfrowego kodu dostępu do urządzenia. Najeży jednak przestrzec dziecko przed tym, by nie podawało wybranego hasła innym osobom.

Rodzicu, pamiętaj o blokadzie

Zanim przekażemy iPhone 8 w ręce dziecka, upewnijmy się, że w odpowiedni sposób zabezpieczyliśmy urządzenie przed dostępem do niepożądanych treści. Może to dotyczyć ograniczenia dostępu do wybranych aplikacji, sklepów, witryn internetowych itp. Pod nieobecność rodziców, dziecko może np. dokonać drogiego zakupu w sieci, dlatego warto zablokować taką możliwość i uniknąć ewentualnych problemów. Jeśli nie chcemy całkowicie odbierać takich możliwości, włączmy funkcję Poproś o zakup. W momencie, gdy dziecko zainicjuje proces zakupu, rodzic otrzyma powiadomienie uprawniające do kontynuowania lub wstrzymania transakcji.