Do redakcji trendu.pl trafił długo oczekiwany gadżet. To kamera marki Panasonic z możliwością nagrywania filmów w technologii 4K. Model Panasonic HC-VXF990 wyróżnia ergonomiczny charakter i udane wzornictwo. Całość „dobrze leży” w dłoni. Obudowę wykonano z tworzywa sztucznego. Elementy kamery są poprawnie spasowane. Waga to jedyne 396 gram.

Urządzenie oferuje matrycę 1,2/3 cala 19 mpx i obiektyw kultowej firmy Leica. To Diocmar o ogniskowej 30,8 mm do aż 626 mm (ekwiwalent powiększenia 20x) i z przyzwoitą jasnością na poziomie f-1,8-3,6. Wszystkie te opcje i stabilizacja obrazu powodują, że Panasonic HC-VXF990 to zaawansowana kamera i aparat fotograficzny, który pozwoli wykonać lepsze fotografie niż niejedna lustrzanka.

Kamera oferuje zoom cyfrowy 60x, który z racji pogorszenia jakości zdjęć czy kręconych filmów nie powinien być stosowany. Do nagrania materiału video użyjemy wizjera elektronicznego lub kolorowego wyświetlacza dotykowego 3-calowego, który jest w pełni obracalny.

Modny gadżet należy pochwalić za intuicyjne menu. Pomimo licznych opcji interfejs jest przyjazny i logiczny, a tryby są opisane w sposób czytelny i prosty. Przy każdej z opcji znajdziemy ikonę z literą „i”, która kieruje do dodatkowych informacji.

Menu jest dostępne w języku polskim. Dane zapisujemy na karcie SD.

Efekt naszych prac opcjonalnie wyślemy poprzez wbudowane złącze Wi-Fi.

Kamera umożliwia integrację z dodatkowym oświetleniem.

Złącza

prawa strona:

- zasilanie
- słuchawkowe

lewa strona:

- HDMI
- Audio/Video
- USB

Obsługa:

Urządzenie należy pochwalić za intuicyjne menu i prostotę obsługi. To spore wyzwanie, biorąc pod uwagę ilość opcji i trybów pracy. Przed rozpoczęciem testów byliśmy przekonani, że liderem tego segmentu rynku jest SONY. Praca z modelem firmy PANASONIC wyprowadziła nas z błędu.

Panasonic HC-VXF990 to kamera, której nie zamienimy na żaden inny model. Idealny gadżet dla twórców filmów i pasjonatów fotografii.

Takie opcje jak możliwość płynnego powiększania kadru, śledzenie danego obiektu tak, aby nie zniknął z pola widzenia czy precyzyjne panoramy, tworzą nową wartość na rynku.

W ciemnych pomieszczeniach za pomocą wbudowanej lampy doświetlimy dany obszar. Wizjer pozwala filmować w miejscu o dużym natężeniu światła. W trakcie realizacji materiału video skorzystamy z szeregu efektów specjalnych - od spowolnienia obrazu, aż po efekty specjalne znane z horrorów.

Tryb multi umożliwia nagrywanie z wykorzystaniem łączności z bezprzewodową siecią Internet. W tym wariancie podłączymy kamerę do trzech dodatkowych urządzeń, które stanowią opcjonalne źródła obrazu. Takie rozwiązanie pozwala przełączać obraz i filmować z trzech wybranych ujęć.

Tryb HDR pozwoli realizować filmy w trudnych warunkach. Jakość pozyskanego obrazu pozytywnie zaskakuje. To opcja, która doświetla ciemne partie, niwelując prześwietlenia zbyt jasnych scen.

Bateria o pojemności 1940 mAh wystarcza na realizację 2 godzin materiału.
Kamera została wyróżniona prestiżową nagrodą TIPA za rok 2016 w kategorii najlepsza kamera cyfrowa. Totalna rekomendacja trendu.pl i nagroda gadżetu miesiąca od największego portalu o trendach i miejskim stylu życia w Polsce.
Cena: 4800 PLN.

Wady:

- brak

Zalety:

- ilość opcji
- prostota obsługi
- zaawansowana optyka i możliwości filmowania
- Wi-Fi
- tryb multi
- obrotowy wyświetlacz
- stopka na lampę błyskową/doświetlającą