Śledząc panujące trendy, trafiliśmy na osoby, o których jest co raz głośniej zarówno w kraju jak i za granicą. Twórczość poniższych artystów jest poza zasięgiem wszelkich kryzysów, a popyt na nią wzrasta z miesiąca na miesiąc. Mowa tu, o Katarzynie Szeszyckiej, Małgorzacie Wielek Mandreli, Pawle Kozłowskim Swanskim i Marcinie Kowaliku. Wybitna Polska Czwórka, tak o nich mówią na mieście, ich twórczość jest pożądana przez wiele zamożnych osób, tymczasem znalazła zasłużone miejsce w największych kolekcjach i czołowych galeriach w Polsce i za granicą. 

Ich fenomen często jest określany, jako następcy Wilhelma Sasnala i Grupy Ładnie, a światek artystyczny twierdzi że to duża zasługa ich współpracy z Michałem Borowikiem, doradcą ds. medialnych, Public Relations i kreowania wizerunku artystów. Jego grupę tematyczną, Inwestycja w Sztukę, śledzi ponad 200 osób, a po wywiadzie udzielonym dla Magazynu BRIEF wywiązała się istna dysputa na temat sztuki współczesnej. Michał Borowik jednak jest jakby poza tą całą otoczką i wyłamując się wszelkim tendencjom szufladkowania, z rozmachem pracuje ze swoimi artystami nad kolejnymi projektami. 


Katarzyna Szeszycka ma obecnie swoje tourne po największych miastach Niemiec, mogliśmy przeczytać o jej dokonaniach w listopadowej PANI, jak również kultowym magazynie Hiro. Jej współpraca z najlepszymi galeriami w Polsce (Program, Desa Modern), sprawiła że przygotowuje się do przyszłorocznych Międzynarodowych Targów Sztuki w Nowym Yorku 


Małgorzata Wielek Mandrela, po tegorocznym sukcesie na Biennale Sztuki Młodych - Rybie Oko (w których swego czasu uczestniczył Wilhelm Sasnal), jest w trakcie przygotowywania się do głośnej wystawy w Londynie i Warszawie. Jej prace można podziwiać między innymi w warszawskiej Galerii Klimy Bocheńskiej i Milano. Urodziła się w 1976 roku w Limanowej. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierunek - malarstwo. Analizując twórczość Małgorzaty Wielek Mandreli, ma się wrażenie, iż jej wyobraźnia jest niczym nieskrępowana i otwarta. Artystka w wybitnych cyklach Art and Heart i Badanie Serca, pozbawiona jest barier i nie boi się eksperymentować. 

O Pawle Kozłowskim Swanskim miałam okazję pisać przy Aukcji Sztuki Współczesnej w Desie, o której informacja jest zamieszczona na portalu. Swanski jest obecnie w trakcie przygotowywania się do kontrowersyjnej wystawy Kosmodrom 3000, która będzie miała miejsce w połowie przyszłego roku w Warszawie, a jej finał przewidziany jest w Berlinie i Las Vegas. Po aukcyjnym sukcesie, prace Kozłowskiego są praktycznie niedostępne na polskim rynku (www.swanofobia.com), a jego autorskie i unikatowe ubrania sygnowane Turbokolor (www.turbokolor.com), po prezentacji w programie TVN-u sprzedają się wśród osób poszukujących indywidualnego i wyjątkowego stylu. 

Ostatni z wybitnej Czwórki, Marcin Kowalik z Zamościa, założyciel offowej galerii "the beznadziejna temporary art gallery", swój sukces rozpoczął już w trakcie nauki w Zamojskim Liceum Plastycznym. Następnie otrzymał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego w 2006 roku. Obecnie odbywa studia doktoranckie na ASP w Krakowie. Wymieniany jest w rankingu Rzeczpospolitej, jako wybitny artysta, w którego twórczość jest warto inwestować. Twórczość Marcina Kowalika można podziwiać w galeriach w Duesseldorf, Görliz, Hamburgu, jak również od niedawna w warszawskiej galerii Program, która z kolei uznawana jest za najlepszą w Polsce.