Czy Lenovo ma szansę realnie konkurować na rynku komputerów dla graczy ? Czy producent jest w stanie stworzyć gamingową maszynę, które osiągnie kultowy status ? Na te pytania odpowiemy, testując nowe dziecko firmy. To model Lenovo IdeaPad Y700 15ISK.

Specyfikacja

Sercem komputera jest wydajny procesor Intel core I7 6700HQ. Za grafikę odpowiadają dwie karty: energoszczędna, wbudowana w procesor Intel 530 HD i wydajna Nvidia Geforce GTX 960M. Pamięć RAM to 16 GB DDR4. To kości najnowszej generacji. IdeaPad ma dwa dyski: SSD o pojemności 120 GB na system i HDD 1 TB na na dane. Całość uzupełnia kamera 3D.

Ekran:

Matowy wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala zapewnia rozdzielczość Full HD 1920x1080 px. To ekran IPS o wysokiej jakość odwzorowania barw i kątów widzenia. Maksymalna jasność pozostawia jednak wiele do życzenia, co należy uznać za wadę.

Obudowa, wyposażenie:

Obudowę wykonano z tworzywa sztucznego i szczotkowanego aluminium. Całość prezentuje się "designersko" i jest wytrzymała. Atutem pozostaje odporność na zabrudzenia. Podświetlana klawiatura jest komfortowa i ergonomiczna. Skok klawiszy pozostaje wyraźny i dobrze wyczuwalny.

Touchpad pracuje sprawnie i cicho. Dostęp do części serwisowej laptopa jest jednak utrudniony. IdeaPad prezentuje się atrakcyjnie i zgrabnie. To smukły i poręczny latopop, którego grubość wynosi jedyne 2,5 cm, a waga to symboliczne w tej kategorii komputerów 2,6 kg.

Złącza:

lewa strona:

- port USB 3.0

- czytnik kart pamięci

- gniazdo słuchawkowe

prawa strona:

- port USB 3.0 x2

- port HDMI

- gniazdo LAN

- blokada Kensington

Działanie:

Komputer przeznaczono dla entuzjastów gier. IdeaPad stanowi idealne centrum multimedialne, sprawdzając się w każdym domu. Większość gier działa bez żadnych problemów. Dla wybranych tytułów, np. Wiedźmin 3 czy Far Cry Primal, ilość klatek spada poniżej komfortowych 30 na sekundę. Rozwiązaniem okazuje się zmniejszenie detali, ale uczucie swoistej frustracji pozostaje.

Zaletą jest kamera Intel Real Sense 3D, urządzenie przydatne podczas wideokonferencji. Co ciekawe, odbywają się one w trybie 3D, a dzięki możliwościom tego gadżetu komputerem sterujemy poprzez gesty. Gadżet pozwala tworzyć złożone modele 3D.

System audio to wbudowane 2 głośniki kultowej firmy JBL oraz subwoofer. Całość zapewnia czysty dźwięk o lepszych parametrach niż konwencjonalne laptopy.

Czas działania, hałas, temperatura:

Temperatura w stanie spoczynku nie przekracza 31 stopni. Komfort pracy należy ocenić jako bardzo dobry. W stanie maksymalnego obciążenia Lenovo rozgrzewa się do 42 stopni. Przy maksymalnym obciążeniu nie notujemy spadku wydajności. Układ chłodzenia jest skuteczny. Hałas generowany przez wentylator w stanie spoczynku pozostaje niesłyszalny. Podczas obciążenia szum był słyszalny, ale nie irytujący. Czas pracy na baterii w stanie spoczynku wynosi 7 godzin, przy standardowym użyciu to 5 godzin, a w trybie obciążenia półtorej godziny.

Należy zaznaczyć, że mamy do czynienia z laptopem gamingowym, a nie mobilnym ultrabookiem dla biznesu.

Minusem jest brak napędu dysków optycznych.

Podsumowanie:

To sensowna, racjonalna i doskonale wyceniona propozycja dla graczy. Za cenę 3 700 PLN nie otrzymamy nic lepszego. Totalna rekomendacja trendu.pl i nagroda w kategorii "optymalny zakup".

Wady:

- niska jasność maksymalna ekranu

- brak napędu optycznego

Zalety:

- wysoka wydajność

- solidna obudowa

- dobra relacja cena/jakość

- kamera intel Real Sense 3D

- matryca IPS

- design

- ergonomia