Do redakcji trendu.pl trafiła imponująca stacja robocza, którą umieszczono w niewielkiej obudowie notebooka. To model Lenovo P50. Czy redaktorzy działu gadżety zostali w pełni ukontentowani ?

Sercem urządzenia jest procesor Intel Xeon 153M v5 Skylake 2,9 GHz. Pamięć RAM już w podstawowej wersji to 16 GB, które rozbudujemy do 64 GB. Dysk twardy SSD marki SAMSUNG oferuje 512 GB. Na pokładzie znajdziemy dwie karty graficzne. To standardowy Intel HD P530 i dedykowana kość Nvidia Quadro M2000M.

Komputer pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7 Professional. Aktualizacja do Windows 10 nie jest zalecana.

Ekran:

Lenovo ThinkPad P50 wyposażono w matowy wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala. Rozdzielczość 4K to 3840x2160 px. To ekran w technologii IPS, który gwarantuje niezwykle wysoką jakość odwzorowania barw i optymalne kąty percepcji.

Stacja robocza oferuje wbudowany kalibrator, który pozwala na dostosowanie ekranu do indywidualnych preferencji.

Wystarczy instalacja oprogramowania i naciśnięcie przycisku umieszczonego w okolicy "gładzika" i proces kalibracji dokona się w ciągu kilku minut.

Obudowa, wyposażenie:

Komputer wykonano z solidnych materiałów. Design i ergonomia zachwycają. Włókno węglowe i domieszka plastiku z aluminium tworzą imponujący obraz całości. Po zdjęciu obudowy bez większych problemów wymienimy pamięć RAM czy dodamy dysk SSD. Znajduje się tam przestrzeń na dodatkowy nośnik pamięci.

Klawiatura jest wzorcowa i uzależnia od siebie. Idealny skok czy rozmieszczenie nie mają sobie równych. Touchpad pracuje intuicyjnie, reagując natychmiast na nasze działanie.

Imponujący obraz całości dopełnia czytnik linii papilarnych. Zawiasy są elastyczne i wytrzymałe. Ekran pozwala na obrót do 180 stopni. Grubość notebooka to jedyne 24 mm. A waga to 2,6 kg.

Złącza:

lewa strona:

-złącze kart Express Card

-czytnik kart Smart Card

-oraz czytnik kart pamięci 4 w 1

prawa strona:

- gniazdo słuchawkowe

- 2x USB 3.0

- gniazdo Mini display port

- gniazdo blokady Kensington Lock

z tyłu:

- port USB 3.1 z opcją ładowania urządzeń zewnętrznych

- wyjście HDMI

- port Ethernet

- gniazdo zasilania

- 2x port USB 3.0

dół:

- gniazdo do stacji dokującej.

Działanie:

To idealne narzędzie pracy dla tych, którzy potrzebują sporej mocy obliczeniowej. Naukowcy, designerzy, architekci czy twórcy gier i animacji będą zachwyceni.

Wydajność stacji roboczej imponuje. P50 szczyci się certyfikatem ISV, który gwarantuje optymalną pracę dla ponad 100 profesjonalnych aplikacji, z produktami firm Adobe czy Autodesk na czele.

Moc obliczeniowa pozwala na sprawny rendering i tworzenie modeli 3D czy pracę nad animacjami i złożonymi projektami graficznymi.

Głośniki oferują wysoką jakość dźwięku. Emisja zarówno tonów niskich jak i wysokich jest przyjemna dla ucha. Pewną wadą są irytujące trzaski, które czasem wydobywają się z głośników. Wpływ na to zjawisko mogą mieć złe sterowniki.

Czas działania, hałas, temperatura:

Temperatura w testowanym egzemplarzu w stanie spoczynku nie przekraczała 30 stopni. W stanie maksymalnego obciążenia notebook rozgrzał się do 44 stopni. To zjawisko wpływa na obniżenie częstotliwości taktowania procesora i zmniejszenie wydajności komputera.

Hałas generowany przez wentylator w stanie spoczynku nie generuje żadnego dźwięku. Podczas obciążenia z komputera wydobywa się pewien szum. Czas pracy na baterii w stanie spoczynku wynosi 5 godzin. W normalnym trybie pracujemy 3 godziny. Gdy komputer jest w pełni obciążony bateria wystarczy na 2 godziny pracy.

Podsumowanie:

Komputer, który daje sporo do myślenia zwolennikom urządzeń firmy Apple. Za 8000 kupimy przeciętne jabłko, które nie pozwala na profesjonalne zastosowania. P50 oferuje optymalny stosunek ceny do jakości. To komputer wart każdej wydanej na niego złotówki. Perfekcyjne wzornictwo, imponujące parametry czy fenomenalny ekran nie mają sobie równych. Komputer roku redakcji trendu.pl i totalna rekomendacja dla Lenovo P50.

Wady:

- trzaski w głośnikach (sterowniki)

Zalety:

- ekran 4K

- wydajność.

- matowa matryca

- design

- bogactwo portów

- mobilna stacja robocza

- jakość wykonania

- ergonomia