Prezentujemy model, którym marka Lenovo zdobywa serca i kieszenie graczy. To Y50-70. Zgodnie z oczekiwaniami rynku sprzęt dla graczy musi oferować imponujące parametry. I tak jest w tym przypadku. Do testów w redakcji trendu.pl trafił model z procesorem Intel Core i7 4720 HQ. To najbardziej wydajny wariant, który nie godzi się na żadne kompromisy.

Bazowe taktowanie 4 rdzeniowej jednostki wynosi 2,5 Ghz. Wraz z zapotrzebowaniem wzrasta do poziomu 3,6 Ghz.

Karty graficzne są dwie. Jedna to Intel 4600 HD zintegrowany z procesorem. To wystarczające rozwiązanie dla prac biurowych czy korzystania z sieci Internet.

Dla fanów cyfrowej rozrywki przeznaczono kartę marki Nvidia. To model GeForce GTX 960M, z dedykowaną pamięcią na poziomie 4 GB DDR 5.

To rozwiązanie, które pozwala na płynną rozgrywkę nawet w najbardziej wymagające i zaawansowane tytuły gier.

Lenovo, które testujemy, oferuje 16 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 500 GB.

Firmę należy pochwalić za wzornictwo. Metalowa magnezowana konstrukcja zadowoli najbardziej wybrednych. Brakuje tu wodotrysków, które znamy z kompetorów Alienware. Jakość wykonania pozostaje naprawdę wysoka. Nic nie trzeszczy i nic się nie ugina.

Jedyny minus to podatność obudowy na zabrudzenia. Lenovo należy pochwalić za koncepcję gumowego pulpitu roboczego, który wyróżnia fenomenalna ergonomia.

Złącza prezentują się następująco

Z prawej strony:

gniazdo audio słuchawkowe

gniazdo audio cyfrowe SPDIF

port USB 2.0

czytnik kart pamięci

gniazdo blokady firmy Kensington

Z lewej strony:

2 porty USB 3.0

pełnowymiarowy port HDMI

wtyczka do zasilania

gniazdo LAN

Z przodu znajdziemy kontrolki stanu: zasilania, dysku twardego i ładowania baterii.

Wyspową klawiaturę wykonano z dobrej jakości materiałów, klawisze pracują poprawnie i pozostają przyjemne w dotyku. Znajdziemy tu pełnowymiarowe klawisze strzałek i podświetlenie, które pozwala delektować się grami nocą i tworzy unikalny klimat, typowy dla maszyn gamingowych.

Płytka touchpada działa bez zastrzeżeń, reagując poprawnie na dotyk. Dedykowane oprogramowanie umożliwia konfigurację zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Błyszczący ekran IPS 15,6 cala oferuje 135 stopniowy kąt pracy.

Wyświetlacz wyróżnia imponująca rozdzielczość full HD na poziomie 1920x1080.

Matryca IPS gwarantuje fenomenalne kąty widzenia, z każdej ze stron. Należy pamiętać o błyszczącej powierzchni i refleksach świetlnych, które utrudniają grę czy oglądanie filmów w jasnych pomieszczeniach.

Wydajność

Testowany model Lenovo Y50-70 działa bezkompromisowo. Uruchomiane gry wyróżnia fenomenalna płynność. Jedynie w kilku ekstremalnie wysokich ustawieniach parametrów zauważyliśmy spadek szybkości przetwarzania danych.

Głośniki kultowej, znanej audiofilom firmy JBL umieszczono nad klawiaturą. Subwoofer emitujący basy znajduje się pod spodem. Dźwięk oferuje niezwykle wysoką jakość. Jest czysty zarówno dla tonów niskich, jak i wysokich.

Energooszczędność, temperatura, hałas

W trybie normalnym gamingowy laptop pracuje przez 4 godziny. Dla porównania tryb wydajności wyczerpie baterie już po 1,5 godzinie. W trybie oszczędzania komputer funkcjonuje przez 7 godzin.

W ostatnim wariancie nie skorzystamy z WIFI i jesteśmy narażeni na pracę przy przyciemnionym ekranie.

Pobór energii przy maksymalnym obciążeniu to 120 Wat. Przy normalnym użytkowaniu waha się od 30W do 90W.

Chłodzenie testowanego egzemplarza jest poprawne i w miarę ciche. Przy pełnym obciążeniu procesor rozgrzał się do 92 stopni w skali Celcjusza, a karta graficzna do 85 stopni w skali Celcjusza. Sama powierzchnia robocza w niektórych miejscach przekraczała 50 stopni w skali Celcjusza. To elementy, nad którymi producent musi popracować.

Podsumowanie

Lenovo Y50-70 to notebook, który zadowoli większość graczy. Model imponuje parametrami technicznymi, choć nie rzuca na kolana designem czy dopracowaniem detali. Komputer dla graczy, którzy potrafią liczyć zarobione pieniądze.  Optymalny stosunek jakości do ceny i rekomendacja portalu trendu.pl.

Plusy:

- wydajność

- doskonała matryca IPS

- rozmieszczenie portów

- gumowany pulpit roboczy

- smukła elegancka konstrukcja

- jakość wykonania

- głośniki

Minusy:

- chłodzenie

- wysoka temperatura pracy przy maksymalnym obciążeniu

- podatność na zabrudzenie