Do redakcji trendu.pl trafił kolejny model z serii Yoga. Hybryda pracuje pod kontrolą systemu Windows 10.

Mózgiem komputera jest procesor Intel Core i7 6500 U. To niezwykle oszczędna i nowoczesna jednostka, z najnowszej generacji Skylake.

Na pokładzie znajdziemy dwie karty graficzne. To Intel 520 HD, który odpowiada za proste procesy graficzne i kultowa Nvidia GeForce 940M z dedykowaną pamięcią na poziomie 2GB, która pozwoli cieszyć się mniej wymagającymi tytułami gier i pozostaje wystarczająca dla aplikacji multimedialnych.

8 GB pamięci RAM wystarcza dla poprawnej pracy, która jest pozbawiona irytujących przycięć czy zawieszeń. Całość dopełnia typowo hybrydowy napęd. To dysk twardy SSHD o pojemności 1 TB i dedykowana pamięć SSD wielkości 8 GB.

Ekran:

Wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala ma charakter dotykowy. Ekran znakomicie współpracuje z dedykowanym systemem Windows 10. Jakość emitowanego obrazu pozytywnie zaskakuje. Nasycenie barw czy doskonała percepcja z dowolnego niemal kąta to efekt zastosowania matrycy IPS o rozdzielczości Full HD 1920x1080 px.

Błyszcząca matryca przy dużym natężeniu światła może sprawiać pewne problemy z irytującymi refleksami świetlnymi i odbijającym się w niej obrazem.

Obudowa, wyposażenie:

Obudowę wykonana z tworzywa sztucznego, część roboczą z aluminium. Analogicznie z modelem Yoga 3, klawiaturę umieszczono w sprytny i innowacyjny sposób. Całość, łącznie z zawiasami prezentuje się solidnie i zachęca do pracy.

Ekranem możemy manipulować w dowolny sposób. Przekręcony o 360 stopni, powoduje włączenie trybu blokady klawiatury, która trafia do dedykowanego wgłębienia, aby leżąc pod spodem nie uległa uszkodzeniu.

Lenovo Yoga 500 to model, który wyróżniają smukłe rozmiary. Całość oferuje 22,2 mm grubości i wagę na poziomie 2,2 kg. Jak na pełnowymiarowy notebook z opcją tabletu to bardzo sensowne parametry.

Cztery  tryby działania, które oferuje testowany model to:

1. tryb podstawowy laptop

2. tryb tabletu

3. tryb namiotowy - rekomendowany do pracy z ekranem dotykowym

4. tryb podstawki - optymalny do gier wymagających ekranu dotykowego

Złącza:

lewa strona:

- gniazdo blokady Kensington

- gniazdo zasilania

- gniazdo USB 2.0

- czytnik kart pamięci

- gniazdo słuchawkowe (Audio)

- przycisk blokady orientacji ekranu

- regulacja głośności dźwięku

prawa strona:

- kontrolka stanu zasilania

- włącznik zasilania

- przycisk NOVO (reset laptopa do fabrycznych ustawień)

- 2 porty USB 3.0

- port LAN

- port HDMI

Działanie:

Testowana hybryda to sensowna alternatywa dla popularnych modeli notebooków. Urządzenie pozwala delektować się pełnią możliwości komputerów przenośnych i nie rezygnować z opcji ekranu dotykowego, charakterystycznych dla tabletów.

To dobry wybór dla biznesu i rozsądna opcja na domowe centrum multimedialne. Graczy ucieszy procesor i7 i sensowna grafika. To jednak komputer podporządkowany wydajności, co będzie widoczne w bardziej wymagających tytułach gier.

W nowe gry zagramy, o ile będziemy pamiętać o zmniejszeniu jakości wyświetlanego obrazu.

Klawiatura jest ergonomiczna i przyjemna w dotyku. Skok klawiszy jest dobrze wyczuwalny. Touchpad jest precyzyjny i gwarantuje komfortową pracę. Ekran dotykowy reaguje natychmiastowo, jedynym minusem jest jego chybotliwość.

Głośniki emitują czysty dźwięk, choć jakość tonów niskich i średnich wydaje się jedynie przeciętna.

Czas działania, hałas, temperatura:

Lenovo Yoga 500 zaskakuje wysoką kulturą pracy. Obudowa nie nagrzewa się nadmiernie. Przy ekstremalnym teście spód komputera generował 42 stopnie w skali Celcjusza. Powierzchnia komputera przy maksymalnie obciążonym procesorze nie przekraczała 38 stopni.

Układ chłodzenia jest wydajny i cichy. Słyszymy jego pracę, ale w sposób, który nie wywołuje irytacji. Znakomity efekt chłodzenia osiągnięto dzięki dwóm otworom wentylacyjnym, które zlokalizowano z tyłu obudowy.

Czas działania baterii to poważne rozczarowanie. Podczas standardowej pracy to jedyne 3 godziny. W trybie wysokiej wydajności komputer rozładował się już po 75 minutach. W trybie oszczędzania Yoga 500 funkcjonuje nieco powyżej 5 godzin.

Podsumowanie:

Designerski i sprytny komputer, który pozwoli zaoszczędzić na tablecie. Dwa w jednym, które zaskakująco poprawnie działa i wyróżnia się wysoką jakością wykonania. Komputer, który rekomendujemy do wszelkich zastosowań, oprócz gier czy zaawansowanej pracy z grafiką 3D. Minusem jest słaba praca baterii. Rekomendacja trendu.pl za jakość wykonania, wzornictwo i miodność korzystania z ekranu dotykowego.

Wady:

- błyszcząca matryca

- krótki czas pracy baterii

- niestabilny ekran podczas korzystania z dotyku

Zalety:

- dotykowy ekran

- funkcjonalność (sprawdzi się w każdej sytuacji).

- wydajność

- mobilność.

- blokada ekranu w konkretnym położeniu