W dziale gadżety portalu trendu.pl panuje spore poruszenie. Wszystko dzięki marce Lenovo, która dostarczyła do testów redakcyjnych designerską perełkę. To nowy model hybrydowego notebooka nazwany Yoga 900. Komputer jest następcą udanego Yoga 3 Pro.

Specyfikacja:

Najnowsze dziecko marki Lenovo wyposażono w system operacyjny Windows 10. Mózg urządzenia to procesor Intel Core i7 6500U. To ultra oszczędna jednostka mobilna najnowszej generacji o mikroarchitekturze „Skylake”. Kość zaskakuje wydajnością i szybkością działania.

Całość uzupełnia karta graficzna Intel 520 HD. Pamięć to 8 GB RAM, co wystarcza do poprawnej pracy bez zawieszania. RAM rozszerzymy do 16 GB. Pamięć masowa to dysk SSD o pojemności 500 GB.

Ekran:

Dotykowy wyświetlacz o przekątnej 13,3 cala doskonale współpracuje z obecną wersją systemu Windows 10. Ekran prezentuje znakomitą jakość obrazu, racząc nas sporym nasyceniem barw oraz bardzo dobrym polem widzenia, niezależnie od kąta percepcji.

Za wyświetlanie odpowiada matryca IPS o rozdzielczość Ultra Full HD 3200x1800 px. Problemem okazuje się praca przy dużym natężeniu światła. Występuje zjawisko refleksów świetlnych i odbijającego się obrazu. Producent powinien popracować nad jasnością matrycy.

Obudowa, wyposażenie:

Obudowę wykonano z tworzywa sztucznego i aluminium. Hybryda zachwyca ergonomią i wzornictwem. Model jest niezwykle przyjemny w dotyku i nie sprawia żadnych problemów podczas przenoszenia.

Komputer pozostaje odporny na odciski palców i kurz. Model Yoga 900 należy pochwalić za jakość wykonania zawiasów. To element szczególnie narażony na przeciążenia o czym przekonali się choćby posiadacze pierwszej generacji notebooków MacBook Air.

Ekran umożliwia obracanie o 360 stopni. W tym trybie hybryda staje się tabletem i następuje proces blokady klawiatury. Klawisze umieszczono w sprytny sposób. Znajdziemy je w dedykowanym wgłębieniu, które chroni przed uszkodzeniami.

Hybrydę wyróżnia grubość na poziomie 1,1 cm i waga nie przekraczająca 1,29 kg.

To znakomite parametry jak na pełnowymiarowy laptop z opcją tabletu.

Brak napędu dysków optycznych kompensuje slot gniazda pamięci i mobilny charakter Yogi.

Hybryda pracuje w następujących trybach:

a. tryb podstawowy laptop

b. tryb tabletu

c. tryb namiotowy - dedykowany do pracy z ekranem dotykowym

d. tryb podstawki - idealny do gier wymagających ekranu dotykowego

Złącza:

lewa strona:

- gniazdo zasilania/USB 2.0

- gniazdo USB 3.0

- gniazdo USB typ C 3.1

- czytnik kart pamięci

prawa strona:

- gniazdo USB 3.0

- gniazdo audio

- przycisk blokady ekranu

- przycisk Novo (reset do fabrycznych ustawień)

- przycisk zasilania

Działanie:

Yoga 900 to idealny komputer do prac biurowych i znakomity kompan w podróży. Pewnym minusem okazuje się brak portu HDMI, który zastępuje opcjonalna przejściówka umieszczana w porcie USB 3.1.

Praca na ekranie dotykowym okazuje się niezwykle intuicyjna. W tym trybie korzystamy zarówno z gier jak również aplikacji biurowych.

Klawiatura sprzyja pisaniu. Wszystko dzięki ergonomii i jakości wykonania. Dobrze wyczuwalny skok klawiszy i rozmieszczenie motywują do pracy.

TouchPad jest precyzyjny i gwarantuje wysoki komfort. Głośniki sygnowane logo JBL oferują wysoką jakość dźwięku, choć brakuje niskich i średnich tonów, a głośność w trybie kinowym nie zadowala. Dźwięk okazuje się przytłumiony, co w tej klasie komputerów nie powinno mieć miejsca.

Czas działania, hałas, temparatura:

Yoga 900 zachwyca komfortem pracy. Nie notujemy zjawiska nagrzewania obudowy. W najcieplejszym miejscu zarejestrowaliśmy 42 stopnie w skali Celcjusza.

W stanie spoczynku rejestrujemy 30 stopni. Układ chłodzenia okazuje się wydajny i cichy. Przy pełnym obciążeniu nie generuje żadnych dźwięków. Czas działania na baterii wyniósł 6 godzin w trybie standardowej pracy.

Podczas wydajnego użytkowania akumulator rozładował się po 3 godzinach. W trybie oszczędzania zajęło to ponad 16 godzin.

Podsumowanie:

Yoga 900 to realna alternatywa dla modeli MacBook Air. Designerska, ergonomiczna i innowacyjna jednostka pozostaje optymalna dla zastosowań biznesowych i multimedialnych.

Jedyne obszary w których komputer się nie sprawdzi to gry i grafika 3D.

Hybryda zachwyca rozmiarami i mobilnym charakterem. Cena wynosi w zależności od konfiguracji od 3800 do 4999 PLN.

Wady:

- błyszcząca matryca

- jasność ekranu

- słaba jakość dźwięku w trybie kinowym

- brak portu HDMI

Zalety:

- design

- ergonomia

- dotykowy ekran

- funkcjonalność

- wydajność

- mobilność

- blokada ekranu w konkretnym położeniu

- czas pracy na baterii

- waga

- 4 tryby pracy

- niezwykle cichy