Lenovo dostarczyło do redakcji trendu.pl model ze średniej półki. Czy notebook Z51-70 spełnił oczekiwania "geeków" z działu gadżety największego portalu o trendach ?

Komputer oparto na niskonapięciowym, energooszczędnym układzie firmy Intel Core i5 5200U. Model wyposażono w 8 GB pamięci RAM, które rozszerzymy do 16 GB.

Grafikę zapewnia mobilna kość AMD Radeon R9 M375. Do mniej wymagających funkcji graficznych wystarczy drugi układ. To Intel 5500 HD. Całość dopełnia dysk twardy w technologii SSHD o pojemności 1 TB, z dedykowaną pamięcią SSD 8 GB.

Model wyróżnia obecność nagrywarki DVD, która przyda się zwolennikom archiwizacji danych. Sprzęt pracuje pod kontrolą systemu Windows 10 Home.

Ekran:

Matowy wyświetlacz o przekątnej 15,6 cali oferuje rozdzielczość Full HD 1920x1080 px. typu TN (preferowana pozostaje klasa IPS). Pomimo wystarczającej ostrości obrazu kolory wydają się wyblakłe. Irytuje chłodny odcień emitowanych barw (tzw. zaniebieszczenie obrazu). Słaba jasność matrycy jest widoczna w jasnych pomieszczeniach lub w przestrzeni zewnętrznej.

Kolejny minus to kąty percepcji. Rekomendujemy wyposażenie kolejnych modeli w matrycę IPS. To standard poniżej którego nie należy już schodzić.

Obudowa, wyposażenie:

Testowany notebook reprezentuje udane wzornictwo. Nie jest to designerskie arcydzieło, ale poprawny, ergonomiczny komputer wykonany z dobrej jakości materiałów. Obudowa to w większości aluminium z dodatkiem tworzywa sztucznego.

Pozytywne wrażenie zaciera łatwość, z którą ekonomiczne Lenovo poddaje się naciskom. W testach przeciążeniowych dane nam było usłyszeć złowrogie skrzypienie. Nie unikniemy chybotania ekranu przy gwałtownych ruchach. Klawiatura podobnie do testowanych wcześniej przez trendu.pl notebooków Lenovo, reprezentuje wysoką jakość.

Korzystanie z niej jest przyjemne. Ergonomia i kształt zachęcają do pisania. Klawisze pozostają miękkie w dotyku i nie powodują poślizgu.

Dla nocnych marków jest ona dodatkowo podświetlana. TouchPad działa poprawnie, reagując na każde polecenie. Notebook choć jest spory, waży niewiele. To jedyne 2,3 kg.

Złącza:

lewa strona:

-gniazdo zasilania

-gniazdo VGA

-gniazdo LAN

-gniazdo HDMI

-2 porty USB 3.0

prawa strona:

- gniazdo słuchawkowe

- port USB 2.0

- czytnik kart pamięci

- gniazdo blokady Kensington.

Działanie:

Komputer zaskakuje wydajnością. Pomimo przeciętnego procesora i opisywanych powyżej wad to urządzenie, które znakomicie radzi sobie z aplikacjami biurowymi czy multimediami.

Gratką dla graczy pozostaje możliwość delektowania się nowymi tytułami w trybie średnich ustawień. Gry działają niezwykle płynnie przy rozdzielczości 1366x768.

To optymalnie skalkulowane cenowo, idealne narzędzie do pracy i rozrywki. Głośniki emitują dźwięk, który zachwyca jakością. Muzyka brzmi naturalnie i przestrzennie. Basy emitowane są poprawnie. To kolejny atut ekonomicznego Lenovo.

Czas działania, hałas, temperatura:

Temperatura w testowanym egzemplarzu, który przebywał w stanie spoczynku nie przekracza 27 stopni. W stanie maksymalnego obciążenia spód laptopa rozgrzał się do 45 stopni, a na powierzchni roboczej to 35 stopni.

W trybie spoczynku hałas generowany przez wentylator jest niesłyszalny. Podczas obciążenia do naszych uszu dociera dość głośny, choć nie irytujący szum.

Czas pracy na baterii w stanie spoczynku wynosi 6 godzin. W trybie normalnym to 4 godziny. Przy mocnym obciążeniu pracujemy jedynie 75 minut. Za taki wynik odpowiada akumulator o słabej pojemności.

Podsumowanie:

Bardzo dobry obraz całości psuje brak matrycy IPS i przeciętna jakość obudowy. To komputer, który pomimo pewnych braków pozostaje optymalny jako domowe centrum rozrywki. Co ciekawe model jest ekonomiczną alternatywą dla komputerów gamingowych. Przy cenie na poziomie 2500 PLN to notebook godny polecenia. Rekomendacja trendu.pl

Wady:

- matryca TN

- słaba jakość ekranu

- przeciętnie spasowana obudowa

- niskiej pojemności akumulator.

Zalety:

- multimedialny charakter

- zaskakująco wysoka wydajność

- potencjał "gamingowy"

- waga

- cena

- design

- ergonomia